Komisja Europejska przygotowała wstępną propozycję budżetu UE na lata 2021-2027. Z funduszu odbudowy gospodarczej UE po pandemii do Polski ma trafić duża część zaplanowanych środków.

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1100 mld euro, natomiast fundusz odbudowy gospodarczej UE po pandemii 750 mld euro. Polska może być istotnym beneficjentem unijnych środków.

- To znakomity punkt wyjścia do walki o lepszą Europę po pandemii Covid-19 – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Nasze postulaty przebiły się do świadomości partnerów w Europie Zachodniej. Głos Polski w Europie jest słyszany i doceniany.

Celem utworzenia nowego funduszu jest pomoc w odbudowie gospodarczej UE po pandemii. Jego finansowanie odbywać się będzie poprzez zaciągnięcie przez Komisję Europejską pożyczek na rynkach finansowych i długoterminową spłatę w latach 2028-2058.

Zrealizowany został polski postulat, aby fundusz został podzielony na część dotacyjną i pożyczkową, z istotnym udziałem części dotacyjnej. Dzięki temu środki na realizację projektów klimatycznych, infrastrukturalnych, energetycznych, informatycznych, a także modernizację szkół oraz służby zdrowia będą dostępne na korzystnych warunkach. W tym tygodniu polski rząd rozpocznie prace nad Krajowym Planem Odbudowy, w którym znajdą się konkretne propozycje wykorzystania tych środków.

Premier podkreślił także, że w propozycji Komisji Europejskiej nastąpił znaczny wzrost w obszarach, na których Polsce najbardziej zależało. Chodzi o wykorzystanie polityki spójności w walce ze skutkami pandemii, gdzie budżet ma się zwiększyć o 55 mld euro oraz politykę rolną, na którą przewidziano o 24 mld euro więcej (w stosunku do propozycji KE z 2018 r.). Do 40 mld euro zwiększy się także Fundusz Sprawiedliwej Transformacji przeznaczony na realizację przedsięwzięć związanych m.in. z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.

18 i 19 czerwca podczas unijnego szczytu odbędą się negocjacje związane z nowym budżetem Wspólnoty.

Źródło i fot.: premier.gov.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij