W ostatnich dosłownie godzinach przed wybuchem pandemii spowodowanej koronawirusem w Ostródzie odbyło się II Forum „Beton w drogownictwie”. Organizatorami Forum były trzy współpracujące ze sobą stowarzyszenia: PKD, SPC i SPW.

Po pierwsze, beton ma dobrą przyszłość w czasach rosnących wymagań klimatycznych. Powszechnie znane zalety nawierzchni betonowych jeszcze bardziej zyskują na wadze. Trwałość (średnio wyższa 2,5 raza niż nawierzchni asfaltowych) to mniej utrudnień na drogach i rzadsze remonty, a mniejsze o 2-3% zużycie paliwa daje niższą emisję dwutlenku węgla o blisko 71 tys. kg na km. Po drugie, w 2019 roku GDDKiA zdecydowała, że na wszystkich nowych kontraktach oraz na tych, na których wprowadzenie zmian nie spowoduje wydłużenia terminu, da wykonawcom możliwość wyboru technologii nawierzchni (podatnej lub sztywnej). Zdaniem zamawiającego brak jest jedno- znacznych argumentów technicznych o wyższości jednej technologii nad drugą Po trzecie wreszcie, firmy branży cementowej i betonowej wnoszą znaczny wkład w innowacyjność polskiego drogownictwa i notują wiele sukcesów. Jednym z najbardziej spektakularnych było ukończenie budowy obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1 przez konsorcjum firm: Strabag, Budimex i Budpol.

Tekst: T. Orłowski, PKD
fot. PKD


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij