Podczas czwartkowej wideokonferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła kolejne elementy tarczy antykryzysowej, które dotyczą także branży budowlanej.
Obecnie dane dotyczące produkcji w sektorze budowlanych mówią o ponad 3-procentowym wzroście w marcu w stosunku do ubiegłego roku. Minister Emilewicz stwierdza, że to jeden z niewielu sektorów, z którego dane są przedmiotem zadowolenia.
- Chcielibyśmy, aby ten sektor nie utracił tempa, i aby był nadal dźwignią rozwojową, nawet w tym trudniejszym czasie. Sektor budowlany to ogromne prace realizowane w ramach zamówień publicznych, zarówno z Funduszu Dróg Samorządowych, jak i większych, realizowanych przed Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedziała podczas konferencji minister Emilewicz.
W ramach tarczy antykryzysowej nastąpią zmiany w Prawie Zamówień Publicznych. Proponowane przez ministerstwo zmiany zakładają m.in. ułatwienia w zakresie modyfikacji umów z wykonawcami. Zniesiony ma być obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Wprowadzony ma zostać obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów. Dopuszczalna wysokość zabezpieczenia należytego ma być obniżona, aby w tym przypadku większa pula firm została dopuszczona do realizowania zleceń. Kolejnym elementem ma być umożliwienie działania Krajowej Izby Odwoławczej, która tak jak cały wymiar sprawiedliwości nie może dziś pracować. Wprowadzona zostanie praca izby w trybie zastrzeżonym, a więc takim, w którym strony nie muszą się spotykać.
Dodatkowo rząd pracuje nad stworzeniem katalogu branż i dziedzin strategicznych dla interesu państwa. Pakiet nowych ustaw będzie teraz przedmiotem prac komitetu stałego Rady ministrów, a w przyszłym tygodniu zajmie się nim Rada Ministrów.
Źródło i fot.: twitter/Ministerstwo Rozwoju