Pod koniec lutego 2020 r. rozpoczęły się prace budowlane na odcinku drogi ekspresowej S19 od Niska Południe do Podgórza. Jest to już trzeci z sześciu przewidzianych w województwie podkarpackim odcinków, na którym rozpoczęły się prace budowlane.

- Dzisiaj rozpoczyna się budowa kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia na terenie naszego kraju. Via Carpatia to droga życia nie tylko dla Polski wschodniej, ale także kręgosłup komunikacyjny Inicjatywy Trójmorza. Jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do szczęśliwego końca proces budowy tego ważnego szlaku drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach zadania powstanie 11,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca pod trzeci pas ruchu, z drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg, wraz z usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą. Dodatkowo zostaną wybudowane urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia, przejścia dla zwierząt oraz pasy zieleni, a także obiekty inżynierskie – 5 wiaduktów drogowych, 3 przejścia dla zwierząt górą, 3 przejścia dla zwierząt dołem, 9 przepustów ekologicznych.

- Powiat niżański i powiat stalowowolski bardzo zyskają dzięki budowie tego odcinka drogi ekspresowej S19. Lepsze skomunikowanie oznacza więcej szans na rozwój. Liczymy na to, że dzięki budowie tej drogi zostanie uwolniony potencjał rozwojowy, jaki drzemie w mieszkańcach woj. podkarpackiego – powiedział sekretarz stanu w MI Rafał Weber.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion SA.

W realizacji jest obecnie 130-kilometrowy odcinek S19 między Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Będzie to część szlaku Via Carpatia, który w Polsce będzie miał długość ponad 700 km i będzie przebiegał przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy północ naszego kraju i państwa bałtyckie z południem Europy wzdłuż wschodniej granicy. Budowa na S19 została podzielona na 12 odcinków – po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Na S19 trwają już na prace budowlane na odcinkach Zdziary – Rudnik nad Sanem i Rudnik nad Sanem – Podgórze. Trzy wnioski czekają na wydanie ZRID. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Kierowcy będą mogli skorzystać z pierwszych odcinków w połowie 2021 r., a cała trasa między Lublinem i Sokołowem Małopolskim ma być gotowa w połowie 2022 r.


Źródło i fot.: gov.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij