Ministerstwo Infrastruktury opracowało plan budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

- Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ogłoszonym programie wskazane zostały cele, priorytety inwestycyjne, a także źródła finansowania. Odpowiedzialnym za nie będzie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Łączna długość planowanych obwodnic wyniesie ok. 820 km. Trasy mają być przystosowane do obciążeń 11,5 t/oś. Kategoriami wyboru zadań do realizacji było m.in. natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Jeszcze w 2020 r. mają zostać ogłoszone postępowania przetargowe m.in. dla obwodnicy Strzelec Krajeńskich (DK 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31). Koszt realizacji programu ma wynieść ok. 28 mld zł. Finansowany będzie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Celem programu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny zurbanizowane przyczyni się do zmniejszenia ilości wypadków na terenie zabudowanym – dochodzi tam do ok. 71,2% wypadków, a w wielu z nich biorą niechronieni uczestnicy ruchu, czyli piesi i rowerzyści. Dodatkowymi korzyściami będzie czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Program budowy 100 obwodnic będzie realizowany niezależnie od dotychczasowych programów – Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), który zakłada budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł oraz rozbudowy sieci autostrad i dróg ekspresowych.


Źródło i fot.: www.gov.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij