Lafarge w Polsce opublikował drugi raport zrównoważonego rozwoju ,,W trosce o biznes, ludzi, planetę 2017–2018".

Oprócz raportu głównego powstały specjalne dodatki dokumentujące realizację celów i zaangażowanie Lafarge i WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim w działaniach na rzecz lokalnych społeczności.

Lafarge w Polsce, podejmując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, kieruje się globalną strategią Grupy LafargeHolcim skupioną wokół czterech głównych filarów: klimat i energia, gospodarka obiegu zamkniętego, środowisko oraz społeczności.

Firma stawia sobie ambitne cele, które konsekwentnie realizuje i rozlicza. W 2017 r. na terenie Cementowni Kujawy został stworzony Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych, który jest jedną z największych platform tego typu w Europie. Lafarge, wspólnie z PGNiG Termika Lafarge otworzył również Zakład Separacji Popiołów Siekierki. To druga na polskim rynku instalacja, która oczyszcza popioły lotne powstające podczas spalania węgla. Oba te działania umożliwiają realizację celów z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym oraz klimatu i energii zwiększając wykorzystanie paliw alternatywnych.

– Bardzo poważnie podchodzimy do naszych celów, zarówno tych dotyczących bycia zaufanym, innowacyjnym doradcą dla klientów, dobrym miejscem pracy dla naszych pracowników, jak i tych dotyczących kwestii środowiskowych. Specyfika naszej działalności wymaga od nas szczególnej troski o środowisko naturalne oraz o lokalne społeczności, w których funkcjonujemy – podkreśla Xavier Guensu, prezes zarządu Lafarge w Polsce. – Globalny wynik składa się z lokalnych działań, dlatego troskę o biznes, ludzi oraz planetę zaczynamy na poziomie lokalnych zakładów. I chociaż liczby w ujęciu globalnym zawsze robią lepsze wrażenie, to chcemy pokazać, jak wiele robimy lokalnie – dodaje Xavier Guensu.

Zrównoważony biznes musi brać pod uwagę opinie interesariuszy, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dlatego Lafarge regularnie przeprowadza badania opinii pracowników i sesje dialogu społecznego. Z myślą o interesariuszach zewnętrznych, społecznościach mieszkających w pobliżu cementowni i zakładów górniczych Lafarge przygotował osiem dodatków dokumentujących lokalne działania. Każda z lokalnych broszur podsumowuje działania Lafarge w trzech z tytułowych obszarach raportu. Czytelnicy znajdą w nich informacje o tym, co produkuje zakład Lafarge położony w ich najbliższej okolicy oraz jakie przeprowadził i jakie planuje inwestycje, np. w ochronę środowiska. Czytelnicy poznają wysokość lokalnych podatków płaconych przez firmę, liczbę bezpośrednio zatrudnionych pracowników w zakładzie oraz liczbę tak zwanych “indukowanych miejsc pracy” w firmach podwykonawczych. Broszury dostarczają także informacje o działaniach kierownictwa zakładów i WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim na rzecz społeczności w danym regionie.

Działania WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców miejscowości, w których są zakłady Lafarge. W latach 2017–2018 w ramach fundacji działało 320 pracowniczych wolontariuszy. Fundacja nawiązała współpracę z 50 partnerami i zrealizowała 52 projekty, z których skorzystało ponad 78 tysięcy beneficjentów. Od trzech lat fundacja organizuje konkurs dla dzieci "Zakręceni w przestrzeni", poprzez który dzieci i młodzież kształtują swoje najbliższe otoczenie i uczą się dbania o przestrzeń wokół siebie. Fundacja prowadzi też program "Przygarnij przestrzeń", który łączy młodych architektów i projektantów ze społecznościami lokalnymi, aby wspólnie zmieniali przestrzeń publiczną.

– Podczas realizacji projektów Fundacji WSPÓLNIE nawiązujemy bliskie relacje z lokalnymi społecznościami. Rozmowy i spotkania pokazują, że nasi sąsiedzi mają wiele pomysłów, jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Chcemy ich do tego inspirować, a także im pomagać – mówi Kinga Walczyńska, Dyrektor WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim. – Dlatego rozpoczęliśmy program grantowy "Wspólnie dla Regionu" skierowany do organizacji i instytucji działających lokalnie, które realizują inicjatywy tworzące lepsze warunki życia. Z kolei nasi pracownicy w ramach programu wolontariatu "Ludzie Lafarge" uzyskują granty na lokalne inicjatywy dobroczynne i edukacyjne – dodaje Kinga Walczyńska.

Raport Lafarge w Polsce z działalności w obszarze zrównoważonego rozwoju i biznesu odpowiedzialnego społecznie został przygotowany w oparciu o standard raportowania GRI G4 na poziomie „core” i obejmuje działalność za lata 2017-2018. 

 

Źródło i fot.: mat. prasowe


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij