Rada Ministrów właśnie przyjęła projekt nowego Prawa zamówień publicznych. Ustawa ma wejść w życie w 2021 r.

Celem nowej ustawy jest zwiększenie liczby małych i średnich firm startujących w przetargach, a także efektywniejsze wydawanie pieniędzy na inwestycje publiczne. – Obecne Pzp z 2004 r. nowelizowano już kilkadziesiąt razy, przez co stało się ono mało czytelne – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Zamówienia publiczne pozwalają na udział sektora publicznego w gospodarce – prawie 34 tys. podmiotów zamawia w ten sposób towary i usługi. W 2018 r. wartość zamówień w procedurach Pzp wyniosła ok. 202 mld zł. Dla wielu przedsiębiorców taka forma stanowi duże, a często jedyne źródło przychodów, np. w branży budowlanej dla co czwartego przedsiębiorcy to ponad połowa przychodów.

Prace nad nowym prawem trwały 2,5 roku i były poprzedzone szerokimi konsultacjami. Zespół pracujący nad ustawą wskazał wiele problemów, które należy rozwiązać, m.in. mały udział MŚP w rynku zamówień publicznych, brak równowagi w pozycji zamawiającego i wykonawcy, kierowanie się przy wyborze głównie ceną, zbyt duża koncentracja na wymogach formalnych, a nie na jakości produktu lub usługi, mała możliwość odwołań, nieefektywny system kontroli.

Celem nowego prawa jest uproszczenie procedur i zwiększenie konkurencyjności oraz wyrównanie pozycji wszystkich podmiotów biorących udział w postępowaniu. Ministerstwo liczy na oszczędności na poziomie 30% obecnych wydatków. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Źródło: www.gov.pl

Fot.: istock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij