19-21 września w Kudowie-Zdroju odbyła się XXII edycja Szkoły Naukowej im. prof. Tadeusza Żura „Podstawowe problemy transportu przenośnikowego”.

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy obchodzili jubileuszową, 40. Rocznicę Szkoły Naukowej. Pierwszą konferencję zainaugurował w 1978 r. nieżyjący już prof. Tadeusz Żur. Od tamtego czasu Szkoła odbywa się cyklicznie, integrując środowisko projektantów i konstruktorów, producentów i użytkowników urządzeń transportu taśmowego oraz pracowników nauki badających branżę.

Organizatorem wydarzenia był Zakład Systemów Maszynowych Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Komitetowi Organizacyjnemu i Naukowemu przewodniczył dr hab. inż. Robert Król, prof. PWr. W Komitecie Naukowym znaleźli się: prof. dr hab. inż. Lech Gładysiewicz, prof. dr hab. inż. Monika Hardygóra, dr hab. inż. Leszek Jurdziak, prof. PWr., dr hab. inż. Piotr Kulinowski, dr hab. inż. Radosław Zimroz, prof. PWr. W wydarzeniu udział wzięły 132 osoby z 43 instytucji. Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali 12 referatów oraz 5 prezentacji firm. Referat inauguracyjny pt. „Rola badań eksperymentalnych w doskonaleniu transportu przenośnikowego” wygłosił przewodniczący Robert Król. Następnie wraz z Piotrem Kulinowskim poprowadził on obrady pierwszej sesji o diagnostyce taśm przenośnikowych. Prelegenci podczas wystąpień opowiadali o aspektach ekonomicznych, doświadczeniach w ilościowej ocenie stanu linek stalowych taśmy oraz dokładności pomiarów metodą magnetyczną w systemie Diag-Belt. Po krótkiej przerwie odbyła się druga sesja o innowacyjnych rozwiązaniach w transporcie taśmowym. Podczas tej sesji zostały poruszone tematy m.in. laboratoryjnych badań oporów obracania krążnika przy obciążeniu eksploatacyjnym czy wykorzystania DEM do modelowania przepływu materiałów ziarnistych. Dzień zakończył się wspólną biesiadą staropolską. Drugiego dnia obrad uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych wycieczkach, m.in. do Skalnego Miasta i Kaplicy Czaszek. Po obiedzie i wspólnym zdjęciu rozpoczęły się obrady kolejnej sesji. Tym razem uczestnicy skupili się na badaniach, m.in. schodzenia załogi z taśmy przenośnikowej z wykorzystaniem kamery do szybkich zdjęć i symulacji komputerowej. L. Gładysiewicz, W. Kawalec, R. Król, D. Kubiak i Z. Kotowicz przedstawili analizę zastosowania innowacyjnego podparcia cięgna górnego przenośnika taśmowego. Ostatnim punktem spotkania było powołanie Stowarzyszenia Transportu Przenośnikowego. Podczas prezentacji i panelu dyskusyjnego omówiono cele i wyzwania. Następnie uroczyście podsumowano i zamknięto obrady. Wieczorem uczestnicy mogli się zrelaksować podczas występu artystycznego i uroczystej kolacji.

W trakcie dwóch dni obrad udało się poruszyć wiele kwestii związanych m.in. z eksploatacją taśm przenośnikowych (monitorowaniem, analizą uszkodzeń, zarządzaniem, normami, rynkiem). Przedstawione zostały energooszczędne rozwiązania w transporcie taśmowym oraz zagadnienia ekonomiki i ochrony środowiska oraz doświadczenia w zakresie laboratoryjnych i przemysłowych badań przenośników i ich podzespołów. Organizatorzy już teraz zaprosili uczestników na kolejną Szkołę Naukową w 2020 r.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij