Lafarge w Polsce jako pierwsza firma w polskiej branży cementowej zrealizowała projekt innowacyjnego automatycznego laboratorium zmianowego z wykorzystaniem robota, służącego do analizy parametrów jakościowych wytwarzanych produktów.

Dzięki w pełni zautomatyzowanemu laboratorium możliwe jest częstsze kontrolowanie próbek, dzięki czemu klienci mają pewność, że produkty Lafarge spełniają najwyższe standardy jakości.

Laboratorium w Cementowni Kujawy to w pełni zautomatyzowana jednostka, służąca do analizy głównych parametrów jakościowych mąki surowcowej, klinkieru i cementu. Nowoczesne laboratorium w Cementowni Kujawy to jedyny tego typu projekt w polskim przemyśle cementowym. Wykorzystano w nim najnowocześniejsze technologie i sprzęty światowych dostawców, które pozwalają na całkowitą automatyzację działań.

Laboratorium zmianowe w Cementowni Kujawy wykorzystuje najnowsze trendy i rozwiązania w zarządzaniu produkcją cementu. Wspomaga ono pracę operatora centralnej sterowni poprzez zwiększoną częstotliwość analiz prób klinkieru i cementu. Dzięki częstszym kontrolom parametrów wytwarzanego surowca mamy pewność, że produkty Lafarge spełniają najwyższą jakość dla końcowego użytkownika – komentuje Marek Michalski, Dyrektor Cementowni Kujawy.

Wprowadzone rozwiązanie pozwoliło na lepszą kontrolę przy dużej liczbie rodzajów cementu produkowanych naprzemiennie w ciągu 24 godzin. Przy częstotliwości badań co godzinę operator centralnej sterowni może szybciej i sprawniej podejmować działanie w reakcji na nieprawidłowości w próbce. Dzięki temu firma unika ryzyka produkcji materiałów z niewłaściwymi parametrami i zyskuje pewność, że jej klienci otrzymają cement najwyższej jakości.

Jednym z priorytetów Lafarge w Polsce jest ciągła poprawa jakości naszych produktów, gwarantująca pełne zadowolenie i satysfakcję wszystkich klientów. Wprowadzanie nowoczesnych technologii pozwala nam wyróżnić się na rynku. Innowacyjność wpisana jest w DNA naszej marki, dlatego ciągłe inwestycje w modernizację zakładów oraz stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań jest dla nas bardzo ważne – mówi Stanisław Sobczyk, Dyrektor Przemysłowy Cementu Lafarge w Polsce. 

Automatyczne Laboratorium Zmianowe w Cementowni Kujawy jest efektem wspólnych działań Lafarge w Polsce z ekspertami w dziedzinie badań procesowych. W realizację projektu zaangażowanych było jednocześnie 6 firm, w tym 4 zagraniczne. Koszt realizacji całego projektu z dostawą rozwiązań inżynierskich i budową nowego budynku wyniósł 2,5 mln euro.

Realizacja projektu wymagała szczegółowego planowania i konsekwentnego wdrażania. Prace obejmowały zarówno wnętrze budynku, jak i jego zewnętrzne otoczenie – konieczne było ostateczne zintegrowanie systemów informatycznych i operacyjnych w całość. Najdłuższa z tras transportu pneumatycznego z punktu poboru próbki do laboratorium wynosi pół kilometra. Zazwyczaj tego typu projekty realizowane są etapami w ciągu 2-3 lat. Poszczególne obszary działalności zakładu produkcyjnego włączane są systematycznie do analiz w laboratorium automatycznym. W przypadku laboratorium w Cementowni Kujawy obiekt powstał i został uruchomiony w ciągu niespełna 10 miesięcy, obejmując wszystkie punkty poboru prób.

 

Źródło i fot.: mat. prasowe firmy Lafarge


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij