Minister środowiska przedłużył koncesję wydobywczą dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów do końca grudnia 2026 roku.

Pozyskane paliwo trafi do Elektrowni Bełchatów, pokrywającej obecnie około 20% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Eksploatacja węgla w Polu Bełchatów będzie prowadzona w granicach obowiązującego obszaru górniczego i nie wiąże się z powiększeniem obszaru działalności wydobywczej. To oznacza, że w przyszłości nie będzie również wiązała się z wykupem nowych terenów przez kopalnię – mówi Marian Rainczuk, dyrektor kopalni.

Może Cię zainteresować: Budowa odkrywki Złoczew coraz bardziej realna

Kontynuacja wydobycia węgla w Polu Bełchatów przez kopalnię Bełchatów jest dla nas dobrą wiadomością, ponieważ paliwem pochodzącym z tej kopalni zasilana jest Elektrownia Bełchatów, fundament bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Obecnie kopalnia Bełchatów wykorzystuje paliwo z dwóch pól - szczercowskiego i bełchatowskiego. W ubiegłym roku wydobyła w sumie 42,6 mln ton energetycznego surowca.  W Polu Szczerców eksploatacja węgla planowana jest do ok. 2040 roku. Później w miejscu kopalni mają powstać dwa połączone ze sobą najgłębsze jeziora w Polsce wraz z atrakcyjną infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną: powstaną plaże, porty, mariny, ośrodki wypoczynkowe, ścieżki spacerowe i rowerowe, a nawet atrakcje dla nurków.

Źródło: PGE GiEK / fot. Wikimedia Commons


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij