Przenośniki taśmowe stanowią wydajny środek transportu – nie tylko w przypadku uzyskanej kopaliny, ale również w gałęziach przemysłu spożywczego czy też w gigantycznych punktach obsługi firm kurierskich.

W początkowych etapach rozwoju górnictwa transport z racji skali wydobycia, jak i samej wielkości wyrobisk nie stanowił najważniejszej kwestii. Do przenoszenia urobku stosowano siłę zwierząt lub nawet siłę własną – transportując kopalinę w koszach, na plecach. Wraz z rozwojem górnictwa i wzrostem jego skali jako problem zaczęto postrzegać niewydajność transportu wydobytej kopaliny. Wydobyty materiał usiał być transportowany na coraz większe odległości, szybciej, wydajniej i co najważniejsze - w sposób jak najbardziej ekonomiczny i nie narażający na dodatkowe koszty. Samo pojęcie transportu w odniesieniu do transportu kopalin mieści w sobie wiele metod przenoszenia kopalin: ręczny, mechaniczny, pneumatyczny oraz hydrauliczny.

Zdawałoby się, że przenośniki taśmowe stanowią idealne połączenie między szybkością działania, niezawodnością oraz stosunkowo prosta budową. Czy to rozwiązanie nie ma wad?

Artykuł został opublikowany w wydaniu 4/2017, str. 62-65.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij