Ich wielkość przekracza wymiary basenu pływackiego, opony są dużo większe niż opony samochodów ciężarowych spotykanych na typowych drogach

Masa całkowita takiego giganta przekracza masę łączną pięciuset pojazdów osobowych marki Volkswagen Golf. Aby dostać się do szoferki, trzeby wspiąć się po co najmniej osiemnastu stopniach. Przygotowana przez nas lista Top 10 najpotężniejszych ciężarówek świata przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

BiełAZ 75710 (nazwa międzynarodowa Belaz 75710) jest wywrotką tylnozsypową produkowaną w Białoruskich Zakładach Samochodowych. Łączna masa przewożonego przez nią ładunku może sięgnąć nawet 450 ton. Transport 450 ton surowców nie stanowiłby więc większego problemu. Gigantyczna wywrotka jest najpotężniejszą ciężarówką na świecie, wykorzystywaną w kopalniach odkrywkowych.  W pełni załadowana osiąga masę nawet  810 ton. Jedna jej opona waży około 5.800 kg i mierzy ponad 4 metry wysokości – co za olbrzym!

Maksymalna prędkość takiego giganta?

Z ładunkiem dochodzi do 68 km/h, jest to ciężarówka amerykańskiej firmy Caterpillar model 797, która znalazła się na trzecim  miejscu w rankingu. Moc jej silnika? Prawie 4.000 KM!  Dopuszczalna masa całkowita tej wywrotki przy pełnym załadunku osiąga ponad 687 ton.

Koszt takiej ciężarówki?

„Bez dodatkowych funkcji i ze standardowym wyposażeniem cena takiego giganta może przekroczyć granicę 5 milionów dolarów”, odpowiedział Thorsten Muschler, założyciel i dyrektor naczelny giełdy maszyn używanych online www.machineseeker.pl, lidera na rynku europejskim. „Za same opony tej ciężarówki trzeba zapłacić około 160.000 euro”.

Więcej na stronie internetowej: www.machineseeker.pl

 

Źródło: materiały prasowe

Fot. źródło: www.machineseeker.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij