15-16 lutego br. w Nowej Soli odbyła się już 56. edycja konferencji technicznej, poświęconą tematyce: „Nowoczesne, energooszczędne układy napędowe w przemyśle” organizowanej przez Firmę NORD Napędy.

Konferencja odbyła się w zakładzie produkcyjnym NORD. Jej celem było przedstawienie korzyści wynikających ze stosowania energooszczędnych, kompaktowych układów napędowych oraz praktyczne sposoby zapobiegania problemom eksploatacyjnym i serwisowym. Spotkanie zostało podzielone na pięć bloków tematyczny, które poprowadził Marcin Nawalany. Wprowadził On licznie zgromadzone audytorium w tajniki wiedzy o układach napędowych. Podczas pierwszej sesji omówione zostały podstawowe zasady doboru motoreduktorów. Prowadzący przedstawił różne czynniki wpływające na żywotność napędów, takie jak niskie i wysokie temperatury, podwyższone zapylenie, wilgotność lub agresywne środowisko pracy, podając jednocześnie sposoby ich zabezpieczenia.

Drugi blok tematyczny, poświęcony był dostosowaniu napędów do pracy w strefach zagrożonych wybuchem ATEX. Zmniejszenie kosztów inwestycji i eksploatacji układów napędowych było tematem kolejnej sesji. Podczas tego bloku uczestnicy mieli  okazję, by poznać charakterystykę programów wspomagających projektowanie: NordCAD i NordElcat oraz dowiedzieć się jak ich zastosowanie może wpływać na czas realizacji. W przerwie teoretycznych prelekcji seminarzyści mogli zwiedzić zakład produkcyjny NORD.

NORD Napędy Zakłady Produkcyjne w Nowej Soli należą do najnowocześniejszych fabryk koncernu Getriebebau NORD. Całkowita powierzchnia przekracza 20000 m2, a w skład zakładu wchodzi obecnie hala produkcyjna, hala produkcyjno-magazynowa, pomieszczenia magazynowe i biurowe. W zakładzie wyróżnia się Dział Obróbki Mechanicznej, który stanowi bardzo zaawansowane centrum obróbcze wyposażone w 37 maszyn sterowanych numerycznie. Dział zajmuje się produkcją kół zębatych, wałów zębatych, wałów silnikowych, ślimacznic i piast. Kolejnym istotnym działem w strukturze zakładu jest Montaż, gdzie następuje kompleksowa produkcja przekładni. Zadaniem działu jest montaż jednostek napędowych z części składowych jakie są dostarczane na dział. Montaż wyposażony jest w 14 specjalistycznych stanowisk monterskich. Do Montażu przynależy również bardzo nowoczesna Lakiernia, która wyposażona jest w 3 kabiny lakiernicze oraz pięć stanowisk pakowania przekładni. Szacuje się, że lakiernia rocznie zużywa około 40 ton farby, którą pokrywa się zmontowane przekładnie. W strukturach Spółki wyróżnia się również Magazyn, który wyposażony jest w około 5600 miejsc małego i dużego składowania oraz w dwa automatyczne regały wysokiego składowania KARDEX. Podczas wyjątkowej wycieczki zaprezentowano m.in. obróbkę mechaniczną kół zębatych, montaż motoreduktorów, lakiernię, dział kontroli jakości oraz dział serwisu. Ostatni tego dnia blok tematyczny dotyczył serwisowania napędów. Omówiono najczęstsze przyczyny awarii motoreduktorów, zalecane sposoby montażu napędów na urządzeniach, ich naprawę i serwisowanie. Następnego dnia odbyła się uzupełniająca do teoretycznej części konferencji, prezentacja wariatorów elektronicznych oraz omówienie katalogów produktowych. Wręczono również certyfikaty ukończenia szkolenia.

Poruszane podczas konferencji zagadnienia, oparte są na wieloletnim doświadczeniu  oraz na najnowszej wiedzy w dziedzinie napędów. Licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania pytań ekspertom w swojej dziedzinie, którzy nie szczędzili wyczerpujących odpowiedzi. Każdy biorący udział w seminarium, może mieć pewność, że wykorzystanie

Autor: Joanna Glapińska/ redakcja Magazynu KRUSZYWA

Fot.: Joanna Glapińska/ redakcja Magazynu KRUSZYWA


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij