Nagrodę specjalną za ekoinnowację, a także wyróżnienie konkursie „Polski Produkt Przyszłości” otrzymała 30.11. białostocka spółka LSA, producent kruszywa Certyd. To dopiero druga firma z Podlasia, która została doceniona przez 19 lat konkursu.

Konkurs „Polski Produkt Przyszłości" to jeden z bardziej prestiżowych rankingów wspierających rozwój polskiej myśli technologicznej. Organizowany jest już od 1997 roku, a od 2002 roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju. Przez 19 lat PARP wyłoniła z rynku ponad 800 innowacyjnych projektów, z czego 49 otrzymało nagrody, a 98 wyróżnienia. Gala tegorocznej XIX edycji konkursu i wręczenie nagród odbyło się 30 listopada w Warszawie.

Celem Konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów (wyrobów i technologii), które mają szansę zaistnieć na polskim, ale także światowym rynku.

- Polskie przedsiębiorstwa powinny być silne we wszystkich branżach, ale musimy też mieć swoje specjalności, zwłaszcza takie, które oparte są na nowoczesnych technologiach. Kluczem do konkurencyjności gospodarki bezsprzecznie jest jej innowacyjność – mówił podczas gali wicepremier Mateusz Morawiecki.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Jest skierowany do przedsiębiorców i naukowców, badaczy, twórców innowacyjnych rozwiązań, pracujących indywidualnie, jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych. Nagrody i wyróżnienia są przyznawane zarówno za nowe produkty, które jeszcze nie zostały wdrożone do produkcji, bądź takie, których wytwarzanie rozpoczęło się w okresie do 21 miesięcy przed datą zgłoszenia do konkursu. W tym roku o tytuł walczyło 40 firm. Wśród nich białostocka spółka LSA.

Podczas konkursu otrzymała dwa wyróżnienia. Nagrodę Specjalną za projekt w obszarze ekoinnowacji pt. „Technologia LSA - do przetwarzania popiołów i  surowców odpadowych” a także wyróżnienie w kategorii „produkt przyszłości przedsiębiorcy”.

Technologia LSA jest unikatowa na skalę światową, chroniona wieloma międzynarodowymi patentami. Pozwala na przetwarzanie popiołów ze spalania węgla lub innych surowców odpadowych na lekkie kruszywo ceramiczne CERTYD do zastosowań budowlanych, drogowych i ogrodniczych. Dzięki zastosowanej metodzie podczas przetwarzania popiołu na kruszywo nie powstają żadne odpady, co więcej – odzyskiwane ciepło procesowe wykorzystywane jest na potrzeby produkcyjne, a nadwyżka przetwarzana w energię elektryczną. Co również ciekawe CERTYD znajduje coraz to nowe zastosowania (dotąd opisano ich już 28). Jest stosowany w budownictwie m.in. do produkcji lekkich betonów, w drogownictwie do geotechniki, a także w ogrodnictwie. Wykorzystywany był także np. do odciążenia stropów podczas renowacji zabytkowych obiektów w Polsce. Kruszywo, choć bardzo lekkie, jest niezwykle wytrzymałe, mrozoodporne, o doskonałych właściwościach izolacyjnych.

- Kiedy 16 lat temu zacząłem pracę nad tą technologią, wierzyłem, że uda mi się stworzyć coś wyjątkowego – mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA i współtwórca tej technologii. – Co prawda myślałem, że zajmie mi to trzy lata, a nie 16, ale było to warte tej pracy. Nagrody, szczególnie tak prestiżowa jak „Polski Produkt Przyszłości” cieszą, ale dla mnie równie ważne jest to, że Certyd jest coraz bardziej doceniany na rynku i wciąż znajduje nowe zastosowania.

To już kolejne wyróżnienie dla LSA w tym roku. W maju białostocka spółka została Podlaską Marką Roku w kategorii „Odkrycie”, uznano ją też za nadzieję eksportu w konkursie „Orły eksportu”, ma też tytuł „Innowacje”, a Krzysztof Łuczaj został uznany Wynalazcą Roku w rankingu Kuriera Porannego. W październiku spółka LSA została również laureatem prestiżowej nagrody Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania „Feniks 2016” za odwagę we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w przetwarzaniu popiołów elektrownianych. 

Źrodło: informacja prasowa LSA


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij