Opublikowane przez GUS 10 czerwca 2014 r. wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego za I kwartał pozwalają podtrzymać prognozy dla branży kruszyw naturalnych.

Rozwój sektora kruszyw naturalnych podyktowany jest w głównej mierze sytuacją w budownictwie, będącym jednym z głównych odbiorców tego rodzaju surowców. Piaski oraz żwiry wykorzystywane są bowiem nie tylko do przygotowywania zapraw tynkarskich, czy podsypek, ale również jako składniki szerokiej gamy produktów chemii budowlanej.
– Przedsiębiorstwa budowlane odczuwają obecnie wzmożony ruch, co wpływa sprzyjająco na branżę kruszyw naturalnych. Obserwujemy zwiększoną liczbę zamówień w stosunku do ubiegłego roku, co zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pozwala prognozować, że rok 2015 powinien okazać się na tyle satysfakcjonujący, iż pozwoli nie tylko na stabilizację, ale także na dalszy rozwój. Widoczne obecnie ożywienie powinno utrzymywać się przez najbliższe kilka lat, co daje sektorowi kruszyw szerokie perspektywy – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży firmy Sandmix. Znacząca jest m.in. liczba lokali mieszkalnych, których budowę rozpoczęto. Jest ona niemal o 50 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Widoczne jest to nie tylko w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, ale również w budownictwie indywidualnym, społecznym czynszowym, komunalnym i zakładowym. Na uwagę zasługuje także liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań, która w I kwartale 2014 r. wyniosła niemal 35 tys., co przewyższa o 25 proc. wyniki z I kwartału 2013 r. – Budownictwo mieszkaniowe rozwija się systematycznie od momentu spowolnienia w latach 2011-2012. Ma to znaczenie dla całej gospodarki, a przy tym także dla sektora kruszyw naturalnych, który jest szczególnie wrażliwy na zjawisko nadpodaży. Jeżeli trend rozwojowy w budownictwie mieszkaniowym się utrzyma, to skorzysta na tym również nasza branża – podsumowuje Andrzej Rams.

 

źródło: www.tilmannschaffer.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij