Europejski Kongres Gospodarczy to wydarzenie, które od wielu lat było obowiązkowym punktem dla przedsiębiorców z różnych branż. Tegoroczna edycja z powodu sytuacji epidemicznej nie mogła odbyć się w sposób tradycyjny, ,,na żywo”. Wydarzenie przeniosło się do Internetu – 18-20 maja odbyło się EEC Online.

Europejski Kongres Gospodarczy to wydarzenie, podczas którego w ciągu kilku dni uczestnicy mają okazję poznać najbardziej aktualne problemy i zagadnienia dotyczące wielu różnych branż, m.in. budownictwa czy inwestycji samorządowych.

IT w budownictwie

Jednym z pytań, na które w nowej rzeczywistości próbowali odpowiedzieć uczestnicy kongresu, dotyczyło branż, które są odporne na kryzys oraz które w kryzysie radzą sobie lepiej. Wśród nich zdecydowanie są te wykorzystujące Internet, jednak nie tylko one korzystają z jego możliwości, aby przetrwać. Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, podkreślał, że choć branża drogowa należy do branż ciężkich, rozproszonych, to jednak dzięki wprowadzonym środkom zaradczym przechodzi obronną ręką przez kryzys, co podkreślają konkretne cyfry przywołane przed dyrektora. Podkreślił on także, że branża w pełni wykorzystuje narzędzia informatyczne – część spotkań odbywa się online, a wszyscy na bieżąco mogą korzystać z rozwiązań IT do monitorowania, zdobywania informacji, przetwarzania, komunikowania nie tylko w czasie epidemii, ale również po niej.

Przyszłość inwestycji infrastrukturalnych

Podczas panelu,,Inwestycje – budownictwo” prelegenci omawiali przyszłość inwestycji infrastrukturalnych i zastanawiali się, czy w najbliższym czasie nastąpi rewizja planów inwestycyjnych samorządów. Można zauważyć, że branża budowlana nie odczuła znacząco skutków pandemii, musiała się jednak przystosować do reżimu sanitarnego. Wśród uczestników panelu znaleźli się m.in.: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Dariusz Blocher, prezes zarządu i dyrektor generalny Budimex SA, Arnold Bresch, członek zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych, Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy STRABAG Sp. z o.o. Minister Adamczyk stwierdził, że zerwanie łańcucha dostaw w budownictwie sprawiłoby, że ich odbudowa trwałaby miesiące. Podkreślił także, że polskie budowy generują 1,5 mln miejsc pracy i stanowią koło zamachowe polskiej gospodarki. Dodał, że inwestycje nie są wygaszane. W podobnym tonie wypowiedział się A. Bresch – PKP również będzie kontynuować inwestycje. D. Blocher z Budimeksu stwierdził, że perturbacje pandemii nie będą miały wpływu na wynik firmy. W. Trojanowski z firmy Strabag również zapowiedział, że w tym roku uda się zrealizować inwestycje, ale problemem mogą być lata przyszłe w branży i poziom inwestycji w samorządach w latach 2021-22.

Ideą kongresu jest diagnozowanie stanu gospodarki oraz najnowszych zjawisk i trendów, które mają na nią wpływ. Tegoroczna edycja skupiła się na sytuacji, której kilkanaście tygodni temu jeszcze nie było, a teraz jest głównym tematem. Większość dyskusji dotyczyła „odmrażania gospodarki” i wpływu, jaki będzie miała pandemia na poszczególne branże w kolejnych latach.

fot. PTWP

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij