Kruszywa wydanie nr 1/2021
Kruszywa wydanie nr 1/2021

W jubileuszowym numerze m.in.: o modernizacji Cementowni Małogoszcz, wpływie perlitu ekspandowanego na zmianę wytrzymałości i parametrów cieplnych zaprawy z matrycą cementową czy możliwości zastosowania materiałów wybuchowych pochodzących z deelaboracji amunicji do prowadzenia prac strzałowych. Na łamach czasopisma znajdą Państwo również II część materiału poświęconego Cyfrowej rewolucji w transporcie przenośnikowym – taśma przenośnikowa 4.0, oraz informacje z życia branży.

Kalejdoskop wydarzeń

Kalejdoskop wydarzeń

Nowe kruszywa pod torowisko górnośląskiej kolei wąskotorowej, kopalnia "Zmysłowo" stara się o koncesję na wydobycie kruszywa, górnik na nartach, Pronar w gronie "Orłów innowacji", kopalnia w Brzeszczach całkowicie bezodpadowa, uwagi do projektu

Głosem branży

Głosem Branży

Jubileusz 10 lecie czasopisma "Kruszywa"

Z wizytą w ...

Modernizacja Cementowni Małogoszcz

Z końcem 2020 r. ogłoszono decyzję o modernizacji Cementowni Małogoszcz. Kosztowna inwestycja umożliwi wzrost jej efektywności technicznej oraz minimalizację wpływu na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 o ok. 20% rocznie i ograniczenie zużycia energii o ⅓. Pierwsze prace już się rozpoczęły, a całość przedsięwzięcia zakończy się wiosną 2023 roku.

Technologie

Hipotezy i eneria rozdrabniania

Artykuł jest drugim z cyklu artykułów o energochłonności operacji rozdrabniania i problemach modelowania tej operacji. W pracy przedstawiono uogólnioną postać klasycznych hipotez rozdrabniania i sposoby szacowania parametrów w tych modelach. Omówiono również zagadnienie standaryzacji badać za pomocą różnych technik eksperymentalnych z przykładami własnych badań w tym zakresie.

Kruszywa alternatywne

Wpływ perlitu ekspandowanego na zmianę wytrzymałości i parametrów cieplnych zaprawy z matrycą cementową

W artykule przedstawiono wpływ perlitu ekspandowanego na zmianę wytrzymałości i parametrów cieplnych zaprawy z matrycą cementową. Omówiono metodykę i zakres wykonanych badań oraz przedstawiono wynikające z nich wnioski.

Maszyny i urządzenia

Możliwości zastosowania materiałów wybuchowych pochodzących z deelaboracji amunicji do prowadzenia prac strzałowych

W artykule przedstawiono rodzaje znajdujących się w amunicji materiałów wybuchowych i możliwości ich odzyskania. Omówiono stosowane w technice cywilnej materiały wybuchowe o prostej technologii wytwarzania i możliwości użycia materiałów wybuchowych pochodzących z deelaboracji amunicji do wytwarzania przemysłowych materiałów wybuchowych.

Produkcja kruszyw foremnych

Celem artykułu jest omówienie możliwości produkcji kruszyw o zwiększonej zawartości ziaren foremnych na przykładach powszechnie znanych, a także przedstawienie nowych metod produkcji kruszyw. Tradycyjne układy produkcji kruszyw wymagają zastosowania trzech lub czterech stadiów rozdrabniania (w zależności od uziarnienia nadawy), ale w drobnych frakcjach kruszyw występują ziarna nieforemne w ilości średnio ok. 10%. W proponowanych innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych można uzyskać kruszywa z zawartością ziaren nieforemnych poniżej 3%.

Cyfrowa rewolucja w transporcie przenośnikowym – taśma przenośnikowa 4.0 – cz. II

W okresie rewolucji cyfrowej określanej mianem Przemysłu/Górnictwa 4.0 zwiększa się znaczenie informacji o pracy i stanie obiektów w systemach transportowych. Taśma przenośnikowa generuje do 60% kosztów transportu. Jej awaria pociąga za sobą nie tylko wysokie koszty naprawy, lecz również może spowodować wysokie straty produkcyjne związane z długotrwałymi postojami awaryjnymi. Zastosowanie różnych sensorów monitorujących stan taśmy i połączeń umożliwia wskazanie optymalnych momentów wymian redukujących koszty użytkowania taśm, np. poprzez jej opłacalną regenerację.

Prawo i zarządzanie

Na ratunek – zagrożenia, wypadki i ratownictwo górnicze w kopalniach odkrywkowych – cz. I

Aby móc skutecznie ocenić, jak działa ratownictwo górnicze w kopalniach odkrywkowych, należy najpierw zapoznać się z zagrożeniami, których na co dzień w nich nie brakuje, oraz przyjrzeć się wypadkom w branży górniczej. Dopiero na tej podstawie można dyskutować o skuteczności bądź zawodności systemu ratowania ludzi.

Piekielnie skuteczna strategia na sprzedaż kruszyw

Czy istnieje jakaś metoda, dzięki której wyróżnimy się na rynku i przestaniemy zwracać uwagę na konkurencję? Czy są sposoby na to, aby zbudować przewagę strategiczną w sprzedaży kruszyw? Jak docierać do nowych klientów poza zasięgiem radarów konkurencji? Jak zwiększyć sprzedaż kruszyw?

Z życia branży

eRobocze SHOW

3 października 2020 r. na Lotnisku Krzywa odbyła się VIII edycja eRobocze SHOW. Pogoda dopisała. Przybyło bardzo dużo zwiedzających. Dzień upłynął w świetnej atmosferze. Do testów maszyn zgłosiło się wielu profesjonalnych operatorów, którzy przyjechali z całego kraju. Organizatorem imprezy z cyklu eRobocze SHOW jest wydawnictwo Lasmedia, właściciel portalu eRobocze.pl oraz magazynu Robocze NEWS, a współorganizatorem Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych OPERATOR. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal eRobocze.pl oraz magazyn Robocze NEWS.

Popioły z Energetyki 2020

28-30.09.2020 r. odbyła się 27.edycja Konferencji "Popioły z Energetyki, Zakopane 2020". Wydarzenie adresowane jest do sektora wytwarzania energetyki, firm działających w obszarze gospodarczego wykorzystania UPS-ów oraz naukowców.

Krynica 2020

66. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu PZITB mimo trudnej sytuacji epidemicznej odbyła się i przeszła do historii. Po raz pierwszy była prowadzona w systemie hybrydowym.

Razem możemy więcej – podsumowanie Targów SYMAS® i MAINTENANCE.

Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS® oraz Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE organizowane przez Targi w Krakowie, które w dniach 14-15 października odbyły się w EXPO Kraków są kolejnym dowodem na to, że przy zachowaniu restrykcyjnych obostrzeń sanitarnych możliwe jest przygotowanie targów na wysokim poziomie.

KOMTECH-IMTech 2020

4-6 listopada 2020 r. odbyła się 21. edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH-IMTech 2020 zorganizowana jest przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Jastrzębską Spółkę Węglową S.A., JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Instytut Badawczy INOE 2000-IHP z Bukaresztu. Konferencja odbyła się w formule online i transmitowana była w języku polskim i angielskim. Patronat nad Konferencją objął Minister Aktywów Państwowych oraz Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij