Kruszywa wydanie nr 3/2020
Kruszywa wydanie nr 3/2020

W najnowszym numerze: współczesne wyzwania branży kruszyw – wywiad z Krzysztofem Suchorzem, dyrektorem Linii Produktowej Kruszyw Lafarge w Polsce, dlaczego należy myć koła i podwozia pojazdów ciężarowych wyjeżdżających na drogi publiczne? Wywiad z Tomaszem Starzyńskim z firmy Frutiger Polska Sp. z o.o., kopalnia Budy – nowoczesna eksploatacja dolomitu i wapienia z blisko 100-letnią historią wydobycia, kruszywa sztuczne na bazie żużli stalowniczych alternatywą dla kruszyw naturalnych?, 9 skutecznych strategii na złagodzenie skutków kryzysu, punkt zwrotny…

Kalejdoskop wydarzeń

Kalejdoskop wydarzeń

Gospodarka w czasie pandemii, GDDKiA oceni rzetelnych wykonawców, dodatkowe środki na ,,Program budowy dróg krajowych", nabór wniosków FDS na 2021 r. latem, inwestycje na Podtatrzu

Wywiad

Współczesne wyzwania branży kruszyw. Wywiad z Krzysztofrm Suchorzem, dyrektorem Linii Produktowej Kruszyw Lafarge w Polsce

Nowa epidemiczna rzeczywistość wpływa na wiele branż. O tym, jak bardzo dotknąć może branżę kruszyw, a także jak w związku z tym wygląda realizacja dotychczasowych założeń, m.in. Zielonego Ładu opowiada Krzysztof Suchorz, dyrektor Linii Produktowej Kruszyw Lafarge w Polsce.

Dlaczego należy myć koła i podwozia pojazdów ciężarowych wyjeżdżających na drogi publiczne? Wywiad z Tomaszem Starzyńskim z firmy Frutiger Polska Sp. z o.o.

Mycie kół i podwozi pojazdów ciężarowych jest konieczne wszędzie tam, gdzie takie pojazdy wyjeżdżają na drogi publiczne z brudnymi lub zabłoconymi kołami. Im bardziej czyste drogi wokół budów, kopalń, składowisk, tym jazda po nich jest bezpieczniejsza. O zaletach stosowania myjni kół i podwozi opowiedział nam Tomasz Starzyński z firmy Frutiger Polska Sp. z o.o.

Z wizytą w ...

Kopalnia Budy – nowoczesna eksploatacja dolomitu i wapienia z blisko 100-letnią historią wydobycia

Województwo świętokrzyskie znane jest ze swoich złóż kruszyw. Jednym z wyróżniających się zakładów górniczych jest ten działający od wielu lat w Budach. Tym razem po kopalni oprowadzi nas jej kierownik Marek Zając, który opowie nie tylko o prehistorycznej przeszłości tych terenów, ale także o tym, jakie są plany firmy na przyszłość.

Kruszywa alternatywne

Kruszywa sztuczne na bazie żużli stalowniczych alternatywą dla kruszyw naturalnych?

Zapotrzebowanie na kruszywa jako materiał znajdujący szerokie zastosowanie w różnych gałęziach budownictwa stale wzrasta. Jest to uwarunkowane ciągłym postępem i rozwojem urbanizacji, jednak z drugiej strony powoduje, że zasoby kruszyw naturalnych zaczynają się kurczyć. W związku z tym coraz częściej przedsiębiorcy zwracają swoją uwagę w kierunku kruszyw sztucznych produkowanych na bazie materiałów odpadowych. W artykule przedstawiono charakterystykę właściwości kruszywa wyprodukowanego na bazie żużli stalowniczych w kontekście odpowiedzi na pytanie, czy analizowane kruszywo sztuczne może być zamiennie wykorzystywane z kruszywem naturalnym.

Technologie

Ocena oddziaływania drgań wzbudzanych robotami strzałowymi na zabudowania w świetle znowelizowanej normy PN-B-02170:2016-12

O tym, jak ważna jest ochrona obiektów budowlanych w otoczeniu kopalni odkrywkowej przed skutkami robót strzałowych, wie każdy przedsiębiorca prowadzący eksploatację złoża z użyciem materiałów wybuchowych. W związku z tym, że w Polsce od 1985 roku do oceny oddziaływania drgań na budynki zalecana i stosowana była norma PN-B-02170:1985, również ocena oddziaływania drgań indukowanych robotami strzałowymi kopalniach odkrywkowych była prowadzona w oparciu o wytyczne rzeczonej normy. W 2016 roku norma została znowelizowana. W artykule przedstawiono istotne zmiany wprowadzone w znowelizowanej normie PN-B-02170:2016-12.

Energetyczna efektywność rozdrabiania w badaniach podstawowych i przemyśle

Artykuł jest krótkim przeglądem rozwoju nauki o rozdrabianiu skał w kierunku zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych na drodze doskonalenia narzędzi analitycznych do projektowania technologii, doboru odpowiedniej wielkości maszyn oraz kontroli procesów w instalacjach przemysłowych przeróbki kruszyw mineralnych.

Prawo i zarządzanie

9 skutecznych strategii na złagodzenie skutków kryzysu

Od kilku tygodni żyjemy w nowej rzeczywistości. Walczymy o nasze zdrowie i pracę oraz próbujemy radzić sobie z zupełnie nową i niespotykaną sytuacją na rynku. Jakie kroki należy podjąć, aby przetrwać kryzys w branży kruszyw?

Krok do przodu, dwa kroki w tył – czy kolejne zmiany w ustawie ocenowej wstrzymają inwestycje

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 24 stycznia br. pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw wprowadzający kolejne zmiany w procedurach uzyskiwania decyzji środowiskowych.

Z życia branży

Europejski Kongres Gospodarczy online

Europejski Kongres Gospodarczy to wydarzenie, które od wielu lat było obowiązkowym punktem dla przedsiębiorców z różnych branż. Tegoroczna edycja z powodu sytuacji epidemicznej nie mogła odbyć się w sposób tradycyjny, ,,na żywo”. Wydarzenie przeniosło się do Internetu – 18-20 maja odbyło się EEC Online.

Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania

27 maja 2020 r. odbyła się VI edycja eminarium „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania” zorganizowana przez CBE Polska. Wydarzenie tym razem miało formę spotkania online.

Felieton

Punkt zwrotny…

Koronawirus zatrzymał nas wszystkich w biegu. Dzięki temu dostaliśmy czas, by zastanowić się, czy stworzyliśmy świat, który daje nam to, czego naprawdę potrzebujemy, i czy to, co robimy, daje satysfakcję i jest rzeczywiście potrzebne. Każdy zapewne zadaje sobie pytanie, po co była ta groźba „końca świata” i gdzie nas zaprowadzi.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij