Kruszywa wydanie nr 2/2020
Kruszywa wydanie nr 2/2020

W numerze m.in.: wywiad z prezesem Polskiego Związku Producentów Kruszyw Arturem Widłakiem, leasing maszyn do produkcji kruszywa, jak wybrać opony przemysłowe, bezpieczne użytkowanie maszyn w świetle ustawy, proekologiczne ścieżki wykorzystania popiołów z sektora energetycznego – stan obecny i perspektywa przyszłościowa – cz. II, niepewna przyszłość kruszyw porecyklingowych, kilka uwag na temat faz (etapów) rekultywacji gruntów po odkrywkowej działalności górniczej, jak skutecznie pozyskać klientów na kruszywo z polecenia.

Aktualności

Kalejdoskop wydarzeń

Realizacja inwestycji drogowych, apel prezesa Izby Wydawców Prasy, eRobocze SHOW, GDDKIA rozmawia z branżą geologiczną, otwarcie ofert na realizację drogi S3 na odcinku Świnoujście – Dargobądz, modernizacja dróg krajowych, produkcja przemysłowa w lutym, pismo PZPB i OIGD w sprawie sytuacji na budowach.

Wywiad

Nie można żyć bez kruszyw. Wywiad z prezesem Polskiego Związku Producentów Kruszyw Arturem Widłakiem

Branża kruszywowa z jednej strony wydaje się mocno skonsolidowana, z drugiej jednak strony warunkuje istnienie wielu innych branż. Aby prowadzić działalność, trzeba dziś mierzyć się z wieloma problemami – kolejnymi zmianami w ustawach, rosnącymi kosztami czy kwestią rekultywacji. Z nowo wybranym prezesem Polskiego Związku Producentów Kruszyw przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku, nowym trendom, a także zadaniom, jakie teraz stoją przed samym Związkiem.

Maszyny i urządzenia

Leasing maszyn do produkcji kruszywa – zasady i możliwości

Leasing pomaga firmom wydobywającym kruszywo rozwijać się i czerpać korzyści z efektu skali. Umożliwia rozbudowę parku maszynowego przy niewielkim zaangażowaniu własnych środków. Daje możliwość zaliczenia w koszty zakupu maszyny nawet 2,5 razy szybciej niż przy kupnie za gotówkę, niezależnie od kwoty zakupu. Dlatego kopalnie kruszyw chętnie sięgają po tę formę finansowania – leasingują kruszarki, przesiewacze, ładowarki i przenośniki, ponadto samochody, koparki i inne. Jakie możliwości oferuje branża leasingowa producentom kruszyw?

Jak wybrać opony przemysłowe? Dobrze dobrane opony to lepsza efektywność codziennej pracy

Przemysł i budownictwo stawiają oponom wysoko poprzeczkę – wymaga się od nich dużej trwałości, odporności na największe przeciążenia i generowania oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny w całym okresie użytkowania, by zanadto nie nadszarpnąć budżetu firmy. Producenci opon prześcigają się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, a oferta opon do maszyn roboczych jest szeroka. Czym kierować się przy zakupie opon przemysłowych?

Bezpieczne użytkowanie maszyn w świetle ustawy

Głównym dokumentem regulującym sposób użytkowania maszyn jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. (Dz.U. Nr 4 191, poz. 1596). Rozporządzenie w bardzo ogólny sposób prezentuje kwestie bezpieczeństwa użytkowania maszyn, zostawiając wiele kwestii do rozwiązania dla użytkowników.

Technologie

Wpływ właściwości kruszyw na procesy ich klasyfikacji

Niniejsza praca analizuje wpływ właściwości materiałów sypkich i kruszyw mineralnych na proces przesiewania tych mediów ziarnistych. Właściwości te to przede wszystkim wilgotność materiału i związany z nią współczynnik tarcia wewnętrznego, jak również kształt i rozmiary ziaren. Ponadto wprowadzono pojęcie tzw. funkcji wypływu, która również może być ważnym narzędziem opisującym właściwości materiałów w ich procesach przeróbczych.

Charakterystyka materiałów wybuchowych stosowanych w górnictwie odkrywkowym

Materiały wybuchowe (MW) są podstawowym narzędziem stosowanym do urabiania złóż. W pracy zaprezentowano krótki opis historii rozwoju górniczych materiałów wybuchowych. Scharakteryzowano strukturę oraz parametry detonacyjne saletroli, materiałów wybuchowych emulsyjnych i heavy ANFO. Przedstawiono mobilne systemy mieszalniczo-załadowcze stosowane w górnictwie odkrywkowym.

Kruszywa alternatywne

Proekologiczne ścieżki wykorzystania popiołów z sektora energetycznego – stan obecny i perspektywa przyszłościowa – cz. II

Artykuł stanowi drugą część rozważań na temat proekologicznych sposobów wykorzystania popiołów z sektora energetycznego. Głównym aspektem, na jaki położono nacisk, jest zagospodarowanie popiołów, a także sposoby ich wykorzystania oraz prognozy na przyszłość. Pierwsza część była opublikowana w magazynie ,,Kruszywa" nr 4/19 s. 68-72.

Niepewna przyszłość kruszyw porecyklingowych

Nie tak dawno byliśmy świadkami czegoś, co złośliwie określano jako „cyfryzację odpadów wraz z uploadem do chmury”. Płonące składowiska odpadów przez pewien czas stanowiły nieodłączny element krajobrazu i zmusiły rząd oraz sejm do reakcji. Przepisy zostały uszczelnione, czy jednak to wystarczyło?

Rekultywacja

Kilka uwag na temat faz (etapów) rekultywacji gruntów po odkrywkowej działalności górniczej

Artykuł opisuje fazy (etapy) rekultywacji gruntów po działalności górniczej, podejmując w tym zakresie próbę rozstrzygnięcia, czy likwidacja wyrobiska stanowi element rekultywacji, a także przybliża przepisy prawne, piśmiennictwo i orzecznictwo sądowe odnoszące się do tej tematyki.

Prawo i zarządzanie

Jak skutecznie pozyskać klientów na kruszywo z polecenia?

Najczęstszym problemem, z jakim mierzą się działy sprzedażowe firm produkujących kruszywa, jest brak klientów. Powiększanie bazy klientów jest procesem długotrwałym i wymaga wiedzy na temat specyfiki rynku. Jest wiele form i możliwości marketingowych, aby ten problem rozwiązać.

Z życia branży

V Mistrzostwa Świata Braci Górniczej w Narciarstwie i Snowboardzie

Już po raz 5. brać górnicza z całej Polski miała okazję rywalizować o cenne trofea w konkurencjach zimowych – slalomie gigancie i slalomie – podczas Mistrzostw Świata Braci Górniczej w Narciarstwie i Snowboardzie rozgrywanych tym razem na stokach ośrodka Narciarskiego Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach.

II Polskie Forum Tunelowe

21-22 stycznia br. we Wrocławiu odbyła się II Międzynarodowa konferencja „Polskie Forum Tunelowe” zorganizowana przez Polski Kongres Drogowy – Komitet Narodowy Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC oraz wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

II Forum „Beton w drogownictwie”

W ostatnich dosłownie godzinach przed wybuchem pandemii spowodowanej koronawirusem w Ostródzie odbyło się II Forum „Beton w drogownictwie”. Organizatorami Forum były trzy współpracujące ze sobą blisko stowarzyszenia: Polski Kongres Drogowy, Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego. Warto zapamiętać z tej konferencji kilka ważnych wniosków.

Nowa era budownictwa okiem praktyków

3 marca w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XI edycja konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo” zorganizowana przez Executive Club. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa” dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w branżach.

Targi budujących spotkań

Między 4 a 7 lutego cała branża budowlana zawitała do Poznania na 29. edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. 46 tysięcy profesjonalistów – fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów – poszukiwało nowości produktowych, wiedzy i nowych możliwości biznesowych wśród niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij