W numerze m.in.: wywiad z prezesem Polskiego Związku Producentów Kruszyw Arturem Widłakiem, leasing maszyn do produkcji kruszywa, jak wybrać opony przemysłowe, bezpieczne użytkowanie maszyn w świetle ustawy, proekologiczne ścieżki wykorzystania popiołów z sektora energetycznego – stan obecny i perspektywa przyszłościowa – cz. II, niepewna przyszłość kruszyw porecyklingowych, kilka uwag na temat faz (etapów) rekultywacji gruntów po odkrywkowej działalności górniczej, jak skutecznie pozyskać klientów na kruszywo z polecenia.
Realizacja inwestycji drogowych, apel prezesa Izby Wydawców Prasy, eRobocze SHOW, GDDKIA rozmawia z branżą geologiczną, otwarcie ofert na realizację drogi S3 na odcinku Świnoujście – Dargobądz, modernizacja dróg krajowych, produkcja przemysłowa w lutym, pismo PZPB i OIGD w sprawie sytuacji na budowach.
Branża kruszywowa z jednej strony wydaje się mocno skonsolidowana, z drugiej jednak strony warunkuje istnienie wielu innych branż. Aby prowadzić działalność, trzeba dziś mierzyć się z wieloma problemami – kolejnymi zmianami w ustawach, rosnącymi kosztami czy kwestią rekultywacji. Z nowo wybranym prezesem Polskiego Związku Producentów Kruszyw przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku, nowym trendom, a także zadaniom, jakie teraz stoją przed samym Związkiem.
Leasing pomaga firmom wydobywającym kruszywo rozwijać się i czerpać korzyści z efektu skali. Umożliwia rozbudowę parku maszynowego przy niewielkim zaangażowaniu własnych środków. Daje możliwość zaliczenia w koszty zakupu maszyny nawet 2,5 razy szybciej niż przy kupnie za gotówkę, niezależnie od kwoty zakupu. Dlatego kopalnie kruszyw chętnie sięgają po tę formę finansowania – leasingują kruszarki, przesiewacze, ładowarki i przenośniki, ponadto samochody, koparki i inne. Jakie możliwości oferuje branża leasingowa producentom kruszyw?
Przemysł i budownictwo stawiają oponom wysoko poprzeczkę – wymaga się od nich dużej trwałości, odporności na największe przeciążenia i generowania oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny w całym okresie użytkowania, by zanadto nie nadszarpnąć budżetu firmy. Producenci opon prześcigają się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, a oferta opon do maszyn roboczych jest szeroka. Czym kierować się przy zakupie opon przemysłowych?
Głównym dokumentem regulującym sposób użytkowania maszyn jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. (Dz.U. Nr 4 191, poz. 1596). Rozporządzenie w bardzo ogólny sposób prezentuje kwestie bezpieczeństwa użytkowania maszyn, zostawiając wiele kwestii do rozwiązania dla użytkowników.
Niniejsza praca analizuje wpływ właściwości materiałów sypkich i kruszyw mineralnych na proces przesiewania tych mediów ziarnistych. Właściwości te to przede wszystkim wilgotność materiału i związany z nią współczynnik tarcia wewnętrznego, jak również kształt i rozmiary ziaren. Ponadto wprowadzono pojęcie tzw. funkcji wypływu, która również może być ważnym narzędziem opisującym właściwości materiałów w ich procesach przeróbczych.
Materiały wybuchowe (MW) są podstawowym narzędziem stosowanym do urabiania złóż. W pracy zaprezentowano krótki opis historii rozwoju górniczych materiałów wybuchowych. Scharakteryzowano strukturę oraz parametry detonacyjne saletroli, materiałów wybuchowych emulsyjnych i heavy ANFO. Przedstawiono mobilne systemy mieszalniczo-załadowcze stosowane w górnictwie odkrywkowym.
Artykuł stanowi drugą część rozważań na temat proekologicznych sposobów wykorzystania popiołów z sektora energetycznego. Głównym aspektem, na jaki położono nacisk, jest zagospodarowanie popiołów, a także sposoby ich wykorzystania oraz prognozy na przyszłość. Pierwsza część była opublikowana w magazynie ,,Kruszywa" nr 4/19 s. 68-72.
Nie tak dawno byliśmy świadkami czegoś, co złośliwie określano jako „cyfryzację odpadów wraz z uploadem do chmury”. Płonące składowiska odpadów przez pewien czas stanowiły nieodłączny element krajobrazu i zmusiły rząd oraz sejm do reakcji. Przepisy zostały uszczelnione, czy jednak to wystarczyło?
Artykuł opisuje fazy (etapy) rekultywacji gruntów po działalności górniczej, podejmując w tym zakresie próbę rozstrzygnięcia, czy likwidacja wyrobiska stanowi element rekultywacji, a także przybliża przepisy prawne, piśmiennictwo i orzecznictwo sądowe odnoszące się do tej tematyki.
Najczęstszym problemem, z jakim mierzą się działy sprzedażowe firm produkujących kruszywa, jest brak klientów. Powiększanie bazy klientów jest procesem długotrwałym i wymaga wiedzy na temat specyfiki rynku. Jest wiele form i możliwości marketingowych, aby ten problem rozwiązać.
Już po raz 5. brać górnicza z całej Polski miała okazję rywalizować o cenne trofea w konkurencjach zimowych – slalomie gigancie i slalomie – podczas Mistrzostw Świata Braci Górniczej w Narciarstwie i Snowboardzie rozgrywanych tym razem na stokach ośrodka Narciarskiego Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach.
21-22 stycznia br. we Wrocławiu odbyła się II Międzynarodowa konferencja „Polskie Forum Tunelowe” zorganizowana przez Polski Kongres Drogowy – Komitet Narodowy Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC oraz wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
W ostatnich dosłownie godzinach przed wybuchem pandemii spowodowanej koronawirusem w Ostródzie odbyło się II Forum „Beton w drogownictwie”. Organizatorami Forum były trzy współpracujące ze sobą blisko stowarzyszenia: Polski Kongres Drogowy, Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego. Warto zapamiętać z tej konferencji kilka ważnych wniosków.
3 marca w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XI edycja konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo” zorganizowana przez Executive Club. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa” dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w branżach.
Między 4 a 7 lutego cała branża budowlana zawitała do Poznania na 29. edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. 46 tysięcy profesjonalistów – fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów – poszukiwało nowości produktowych, wiedzy i nowych możliwości biznesowych wśród niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata.