W numerze m.in.: wspomnienie o prezesie Polskiego Związku Producentów Kruszyw Aleksandrze Kabzińskim, spotkanie Na poziomie 308 po raz trzeci, wydobycie kruszyw piaskowo-żwirowych w Polsce Środkowo-Zachodniej, energochłonność przenośników taśmowych w aspekcie potrzeb zrównoważonego rozwoju, nowoczesne rozwiązanie napędu elektrycznego górniczego przenośnika taśmowego, ogólna koncepcja zagospodarowania obszaru pogórniczego Wapniarka i jego wpływ na rozwój turystyki, ryzyko fazy inwestycyjnej projektu górniczego a metoda DCF, hałas, drgania i pyły – wrogowie górnictwa odkrywkowego – cz. III
Najważniejsze branżowe wydarzenia na I kwartał 2020 r.
W jesienny dzień 11 października 2019 r. w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach, a następnie na cmentarzu w Cedzynie pożegnaliśmy przyjaciela, kolegę, założyciela i długoletniego Prezesa Polskiego Związku Producentów Kruszyw – Aleksandra Kabzińskiego. W pogrzebie oprócz rodziny i przyjaciół uczestniczyło duże grono współpracowników, górników i przedsiębiorców związanych z branżą kruszyw i górnictwem, pracowników jednostek, firm i stowarzyszeń współpracujących oraz mieszkańców Kielc i ziemi sandomierskiej.
Żwiry i piaski są podstawową kopaliną stosowaną w budownictwie do produkcji betonów, prefabrykatów betonowych, dróg i w wielu innych gałęziach gospodarki. Z analizy bazy geologicznej wynika, że w ostatnich latach pomimo eksploatacji przybywa nam udokumentowanych zasobów. Wzrost ten dotyczy jednak głównie zasobów złóż piaskowych. W artykule do strefy środkowo- -zachodniej wydobycia kruszyw żwirowo- piaskowych zaliczono województwa: lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Analizowana strefa jest zróżnicowana pod względem występowania i eksploatacji złóż piaskowo-żwirowych.
Zagadnienia zrównoważonego rozwoju w sektorze wydobywczym zyskują coraz większą popularność. Podążanie za strategią wyznaczoną przez Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 [1] i realizowanie zdefiniowanych przez nią 17 celów stwarza nowe możliwości dla rozwoju innowacyjnego i odpowiedzialnego przemysłu górniczego.
W artykule przedstawiono i omówiono innowacyjne rozwiązanie napędu górniczego przenośnika taśmowego bazującego na wolnoobrotowym silniku synchronicznym z magnesami trwałymi, o regulowanej prędkości obrotowej. Silnik z wirnikiem zewnętrznym umieszczony jest wewnątrz bębna napędowego, dzięki czemu z układu napędowego można wyeliminować przekładnię mechaniczną, która, po pierwsze, zmniejsza sprawność układu napędowego, a po drugie, ulega dość częstym awariom. Opracowane rozwiązanie napędu przenośnika taśmowego znacząco ogranicza potrzebną do jego zabudowy przestrzeń, co w warunkach wyrobiskowych ma szczególne znaczenie.
Koparki jednonaczyniowe stanowią jeden z najważniejszych typoszeregów maszyn stosowanych w budownictwie, inżynierii środowiska oraz górnictwie. Stąd zróżnicowane kryteria ich klasyfikacji. O podziale decydują: przeznaczenie, cechy konstrukcyjne mające wpływ na rodzaj użytkowania, a także rodzaj osprzętu, masa eksploatacyjna czy technologia wykonywania procesów roboczych.
Eksploatacja surowców mineralnych prowadzi do przeobrażania środowiska naturalnego. Rekompensatami za szkody w środowisku przyrodniczym powstające w ramach wydobywania kopaliny są rekultywacja obszarów pogórniczych, a następnie ich zagospodarowanie.
Prezentowany artykuł zawiera analizę adekwatności standardowych metod oceny ryzyka projektów wypracowanych w nauce finansów do oceny ryzyka fazy inwestycyjnej projektu górniczego. Wskazuje, że w przypadku zagospodarowywania złoża faza inwestycyjna obejmuje często kilka lat i charakteryzuje się nie tylko innymi czynnikami ryzyka niż faza operacyjna, ale wręcz inną fundamentalną jego charakterystyką. W konsekwencji stosowana wprost metoda DCF może prowadzić do błędnych decyzji.
Niniejszy artykuł jest ostatnią częścią rozważań na temat czynników szkodliwych w środowisku pracy, a konkretnie w górnictwie odkrywkowym. Jak powszechnie wiadomo, ich występowanie jest nieuniknione, a sugerowane propozycje rozwiązań stanowią jedynie wstęp do głębszej analizy tematu i skutecznych działań w konkretnych warunkach. Po charakterystyce hałasu (,,Kruszywa" nr 3/18, s. 58-61) i pyłów (,,Kruszywa" nr 4/18, s. 82-85) nadszedł czas na drgania.
Szukając tematu do kolejnego felietonu, pomyślałem, że dobrze będzie nawiązać do kiedyś już napisanego materiału o dobrej zmianie w branży producentów kruszyw. Tak się składa, że felieton ukaże się już na początku nowego roku, więc można zawrzeć w nim także podsumowanie minionego roku, ale i ostatnich lat.
65. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, w której funkcję bezpośredniego organizatora pełnił Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, przeszła do historii.
22-24 września br. w Mikołajkach odbyła się szósta edycja Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego zorganizowanego przez Polski Kongres Drogowy i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
Międzynarodowe Targi SYMAS® i MAINTENANCE, które odbyły się 2-3 października 2019 r. w EXPO Kraków, udowodniły, że jedna rozmowa lub jedno spotkanie warte są więcej niż wiele wysłanych e-maili. Świadczy o tym bardzo duże zainteresowanie imprezą, której siła wynika m.in. z połączenia dwóch rodzajów targów przemysłowych.
Międzynarodowa Konferencja Popioły z Energetyki odbyła się 8-10 października w Sopocie. Wydarzenie łączy energetykę oraz naukę z praktyką biznesową. Propagacja osiągnięć naukowych jest wykorzystywana do rozwoju branży oraz mitygacji ryzyk w wytwarzaniu i zagospodarowaniu UPS-ów.
10-11 października br. na terenie Pałacu i Folwarku Łochów odbyło się 40. Jubileuszowe Seminarium PSWNA.
10 października br. ponad 150 przedstawicieli zarządów kluczowych firm wykonawczych, deweloperów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, a także organizacji związanych z polskim rynkiem budowlanym wyraziło swoje opinie w temacie najpoważniejszych zagrożeń czyhających na branżę w najbliższych latach. IV Forum PMR Budownictwo w Polsce jest już za nami.
24-25 października 2019 r. w Sosnówce odbyła się 13. edycja konferencji naukowo-technicznej ELGOR stanowiącej jedno z wiodących wydarzeń z zakresu górnictwa odkrywkowego w Polsce. Eksperci z całego kraju podzielili się wiedzą i doświadczeniami na temat najnowszych technologii stosowanych w branży. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Energii.
Siódma edycja wielkiej imprezy maszynowej przebiegła niemal idealnie. Przez cały dzień pod Warszawę przybyło mnóstwo przedsiębiorców, zwiedzających z rodzinami – i to nie tylko z Polski.
6-8 listopada 2019 r. w Rytrze koło Nowego Sącza odbyła się XXIX Konferencja z cyklu „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi” zorganizowana przez Pracownię Polityki Surowcowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk pod patronatem Ministra Energii oraz Głównego Geologa Kraju. Wydarzenie to zostało objęte patronatem medialnym magazynu „Kruszywa” oraz czasopisma „Surowce i Maszyny Budowlane”. Partnerem Konferencji była spółka JSW Innowacje S.A., a sponsorem – firma Polska Grupa Górnicza S.A.
W XXXIII Konferencji Naukowej „Problemy Rozwoju Maszyn Roboczych”, która odbyła się 12-16 stycznia 2020 r. w Szklarskiej Porębie, wzięło udział prawie 100 uczestników, niemalże tyle samo co w ubiegłorocznej edycji.
6-7 listopada 2019 r. we Francji w Le Mans odbyła się premiera najnowszego modelu ładowarki kołowej Komatsu WA475-10.