W numerze: utrzymanie oraz eksploatacja maszyn i urządzeń, przenośniki taśmowe –bezpieczeństwo eksploatacji, techniki smarownicze w maszynach roboczych ciężkich oraz kruszarki udarowe z cięgnowymi elementami roboczymi. Przeczytaj także o zarządzaniu ryzykiem zagrożeń krytycznych i katastrof w górnictwie odkrywkowym oraz rozmowę z Witoldem Baworem, członkiem zarządu ds. operacyjnych PKP Cargo S.A.
Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce, kontrakt na kolejny odcinek autostrady A1 oraz najkorzystniejsza oferta na obwodnicy Chełma w ciągu S12.
Z Witoldem Baworem, członkiem zarządu ds. operacyjnych PKP Cargo S.A. rozmawia Janusz Mincewicz.
Odkrywkowa eksploatacja surowców skalnych jako główny sposób urabiania złoża wykorzystuje technikę strzałową. Najczęściej eksploatacja prowadzona jest w kierunku pozyskania kruszywa lub bloków skalnych. W dokumentach określających zasady prowadzenia eksploatacji złoża w części mapowej oznacza się zasięgi oddziaływań w stosunku do granicy prowadzenia robót strzałowych, która zawiera się w obszarze górniczym.
Kruszywa topione magnezjowe odgrywają bardzo ważną rolę jako jedne z podstawowych surowców stosowanych w technologii produkcji materiałów ogniotrwałych dla przemysłu stalowego. Ich skład chemiczny i właściwości mają decydujący wpływ na kształtowanie trwałości eksploatacyjnej wyłożeń ogniotrwałych podstawowych urządzeń przemysłu stalowego. Zakłady Magnezytowe ,,Ropczyce” S.A. przy współudziale Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie w efekcie realizowanego wspólnie projektu POIG Działanie 1.4 „Zastosowanie kruszyw otrzymanych z krajowych surowców alternatywnych w materiałach ogniotrwałych”, opracowały technologię i uruchomiły linię technologiczną dla procesu topienia. Dzięki tej inwestycji uzyskano pełną kontrolę nad właściwościami produkowanych kruszyw topionych. W referacie przedstawiono także uzyskane efekty w zakresie eksploatacji wyrobów z zastosowaniem wyprodukowanych kruszyw topionych magnezjowych.
W artykule scharakteryzowano proces przesiewania oraz najważniejsze czynniki wpływające na jego skuteczność. Wykazano zależności pomiędzy udziałem ziarn drobnych w nadawie a skutecznością procesu przesiewania oraz wydajnością i zawartością podziarna.
Przemysł wydobywczy nieustannie podlega naciskom inwestorów. Dzieje się tak wraz z postępem technologicznym i konstrukcyjnym. Podstawową kwestią jest wydajność, energooszczędność i niezawodność, czyli praca bez awarii. W ostatnim czasie jednak coraz więcej robi się również w aspekcie bezpieczeństwa.
Problem zapewnienia prawidłowego smarowania węzłów tarcia w dobie powszechnego stosowania maszyn i urządzeń w obszarach robót inżynieryjnych, a przede wszystkim robót górniczych, jest niezwykle ważny. Jak pokazują statystyki, ponad połowa awarii węzłów tarcia spowodowana jest właśnie nieodpowiednim smarowaniem. Wpływa to na wydajność tych maszyn i urządzeń, a tym samym na koszty ich eksploatacji.
Nowe generacje kruszarek udarowych posiadają cięgnowe elementy robocze. Tymi elementami są handlowe łańcuchy ogniwowe oraz młotki zawieszone na łańcuchach. Kruszarki te znalazły zastosowanie w rozdrabnianiu wilgotnych, podatnych na lepienie surowców mineralnych, materiałów syntetycznych, odpadów przemysłowych, wielomateriałowych odpadów dla potrzeb recyklingu, a także materiałów kruchych.
W artykule przedstawiono przykłady kruszyw drobnoziarnistych pozyskanych na drodze recyklingu surowców odpadowych, które mogą stanowić alternatywę w odniesieniu do kruszyw tradycyjnych. Przeprowadzone badania i analizy w ośrodkach badawczych wskazują na ich przydatność w technologii wytwarzania zapraw budowlanych i betonów cementowych, mimo że nie zawsze ich parametry techniczne są porównywalne z właściwościami kompozytów wykonanych na bazie surowców pierwotnych. Jednak przy bardzo dużej różnorodności zastosowania zapraw i betów oznaczone parametry mogą być wystarczające w określonych warunkach otoczenia.
W górnictwie odkrywkowym bardzo istotne jest skuteczne zapobieganie zagrożeniom katastrofalnym związanym z ruchem zakładu górniczego. Warunkiem skutecznego przeciwdziałania takim zagrożeniom jest właściwe rozpoznawanie ich potencjalnych i ujawnionych przyczyn oraz efektywne zarządzanie ryzykiem ich materializacji. W artykule przedstawiono najważniejsze zasady takiego przeciwdziałania uwzględniające m.in. wieloletnie doświadczenia zawodowe autora.
Poprzedni artykuł z serii o czynnikach szkodliwych w górnictwie dotyczył najbardziej szkodliwego w środowisku pracy – hałasu. Niniejszy porusza problem szeroko rozumianego negatywnego wpływu pyłu na człowieka. Problem tym większy, że niemożliwy do wyeliminowania.
11-13 czerwca 2018 r. w Ustroniu odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa IPOEX 2018 pt. „Materiały Wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Przemysłu Organicznego. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Wyższego Urzędu Górniczego, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.
19 czerwca w Brnie, po dwuletniej przerwie, odbyła się XII edycja Międzynarodowych Targów Pokazowych Maszyn i Urządzeń dla Górnictwa, Przeróbki i Budownictwa EXPO Lesní lom 2018. Wydarzenie zostało zorganizowane przez czeski Związek Górniczy (Těžební Unie). Członkami Związku są firmy zajmujące się wydobyciem surowców, importerzy, producenci i sprzedawcy maszyn dla górnictwa, spółki geologiczne, firmy projektowe, instytucje naukowe, a nawet muzea.
Relacja z 10. Świętokrzyskiego Spotkania Szefów Przeróbki Mechanicznej Węgla.
9-12 września br. w Kościelisku k. Zakopanego odbyła się kolejna VI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego. Organizatorami Konferencji są: Katedra Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Fundacja „Nauka i Tradycje Górnicze”, Sekcja Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Główna Komisja ds. Górnictwa Odkrywkowego ZG SITG oraz Stowarzyszenie Polskich Inżynierów Strzałowych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął m.in. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.