W numerze: sezonowość pracy w górnictwie skalnym, konstrukcja, budowa i zastosowanie młotów hydraulicznych w górnictwie, analiza procesu produkcji kruszyw foremnych w innowacyjnym układzie rozdrabniania i przesiewania. W wydaniu także: kwalifikacja kierownictwa i dozoru ruchu w odkrywkowym zakładzie górniczym oraz integracja brnaży na poziomie 308.
Solidne Kruszywa - dziewięciu nagrodzonych, Industry Stock - rynki eksportowe online otwarte dla polskich przedsiębiorstw, 5 mld złotych dofinansowania na 180 km nowych dróg.
3 lipca br. na cmentarzu Salwatorskim pod kopcem im. T. Kościuszki pożegnaliśmy wybitnego profesora Artura Bębna. Sylwetkę, duży dorobek i zasługi profesora dla AGH w pięknych słowach przedstawił rektor AGH prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka.
W artykule przeczytasz o pierwszej w Polsce kompletnej instalacji przeróbki kruszyw opartą na maszynach TRIO. Zachęcamy także do lektury wywiadu z Jarosławem Kukawskim, prezesem zarządu Weir Minerals Poland Sp. z o.o.
Publikujemy list – apel uczestników konferencji „Szkoła Górnictwa Odkrywkowego” w sprawie konieczności podjęcia działań systemowych dla poprawy sytuacji polskiego górnictwa odkrywkowego – wysłany do Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. Apel zawiera wnioski wypracowane podczas konferencji, będące propozycjami dalszych działań na szczeblu państwowym w zakresie branży górnictwa odkrywkowego w Polsce.
7 września na terenie kopalni amfibolitu i migmatytu Piława Górna już po raz drugi odbyło się spotkanie przedstawicieli branży górniczej i budowlanej. Imprezę zorganizowały firmy: Volvo Maszyny Budowlane Polska, Powerstone (wyłączny przedstawiciel marki Terex Powerscreen w Polsce) i Polskie Górnictwo Skalne. Gospodarzem wydarzenia była firma Kompania Górnicza.
Kruszywa bazaltowe znane są powszechnie ze swojej wysokiej jakości i znajdują różnorodne zastosowanie przemysłowe, między innymi w produkcji: betonu i mieszanek bitumicznych stosowanych w powierzchniach przeznaczonych do ruchu oraz niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w budownictwie.
Artykuł prezentuje wpływ sezonowości produkcji w górnictwie odkrywkowym na organizację pracy, a także przedstawia sposoby zmniejszenia sezonowości na proces produkcyjny w kopalniach odkrywkowych. Sezonowość oznacza różne natężenie jakiegoś zjawiska w czasie. Związana jest ze zjawiskami biologicznymi, jak i z koniunkturą na pewne wyroby.
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania drobnoziarnistych kruszyw recyklingowych, które z powodzeniem mogą być stosowane w technologii produkcji zapraw cementowych. Dotychczasowe badania w zakresie podstawowych cech technicznych kompozytów z wykorzystaniem drobnoziarnistych recyklatów betonowych, ceramicznych, żużla pozyskanego ze spalania komunalnych osadów ściekowych, a także z kolorowej stłuczki szklanej dają podstawę zainteresowania tematem producentów zapraw budowlanych, zwłaszcza że działanie to wpisuje się w oczekiwania sformułowane w zasadach zrównoważonego rozwoju, w tym dotyczące dziedziny budownictwa.
Celem artykułu jest przedstawienie dotąd niestosowanej w przemyśle innowacyjnej metody produkcji kruszyw. Tradycyjne układy produkcji kruszyw wymagają zastosowania trzech lub czterech stadiów rozdrabniania (w zależności od uziarnienia nadawy), ale w drobnych frakcjach kruszyw występują ziarna nieforemne w ilości średnio ok. 10%. W innowacyjnym układzie technologicznym można uzyskać kruszywa z zawartością ziaren nieforemnych poniżej 3%, nawet w układzie jedno- lub dwustadialnym rozdrabniania.
W artykule przeprowadzono analizę przepływu powietrza przez kanały narzędzi wiertniczych charakterystycznych dla stosowanych metod wiercenia w górnictwie odkrywkowym. Kanały przyrównano do dysz: Bandemanna oraz de Lavala. Jakkolwiek obie dysze charakteryzuje ten sam maksymalny wydatek powietrza, to, jak wykazano, w dyszy de Lavala powietrze może osiągać znacznie większe prędkości, których efektem jest znacznie skuteczniejsze oczyszczanie dna otworu ze zwiercin.
Przenośniki taśmowe stanowią wydajny środek transportu – nie tylko w przypadku uzyskanej kopaliny, ale również w gałęziach przemysłu spożywczego czy też w gigantycznych punktach obsługi firm kurierskich. Zdawałoby się, że stanowią idealne połączenie między szybkością działania, niezawodnością oraz stosunkowo prostą budową. Czy to rozwiązanie nie ma wad?
W artykule przedstawiono problematykę rozdrabniania brył skalnych. Krótko opisano fizykomechaniczne podstawy rozdrabniania brył mechanicznymi metodami udarowymi. Przeprowadzono analizę sposobów przekazywania energii uderzenia w młocie hydraulicznym. Zaprezentowano ogólne rozwiązania konstrukcyjne młotów hydraulicznych. Jako przykład opisano budowę wybranego młota hydraulicznego Rammer. Porównano parametry techniczne analizowanych młotów.
Podejmując temat rekultywacji terenów pogórniczych, najczęściej mamy na myśli przykłady dużych wyrobisk i zwałowisk, np. takich, z jakimi mamy do czynienia w górnictwie węgla brunatnego. Jawią nam się przykłady wielkich zwałowisk kopalń Bełchatów, Turów czy Konin, które w przeciągu kilku dekad w wyniku systematycznej i planowej rekultywacji na tyle wkomponowały się w naturalne otoczenie, że dzisiaj niewiele osób wie, że są to obiekty pogórnicze.
Obecnie instytucje państwowego nadzoru ruchu geologicznego i górniczego oraz wymagania i zasady zapewniania przez przedsiębiorców górniczych kierownictwa i dozoru ruchu w zakładach górniczych określa Ustawa Prawo geologiczne i górnicze [1] (dalej PGG). Do podstawowych celów funkcjonowania nadzoru górniczego należy zapewnienie prowadzenia procesów eksploatacji złóż kopalin zgodnie z przepisami prawa oraz niezbędnymi zasadami techniki górniczej i bezpieczeństwa.
Dziesiąta edycja targów Steinexpo odbyła się 30 sierpnia – 2 września w Hombergu w Niemczech i zakończyła pełnym sukcesem – targi odwiedziło ponad 53 890 osób! Redakcji magazynu „Kruszywa” wraz z najświeższym wydaniem czasopisma nie mogło na nich zabraknąć!
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które odbyły się od 29 sierpnia do 1 września w Katowicach, odwiedziło ponad 20 000 zwiedzających. Blisko 400 wystawców z całego świata przez 4 dni prezentowało swoją ofertę na ponad 20 tys. m2 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i wokół hali katowickiego Spodka.