W numerze: rekultywacja terenów po eksploatacji kruszyw a ochrona środowiska, jak oznaczać twardość kruszyw, eksploatacja selektywna kruszyw łamanych i piaskowo-żwirowych w dostosowaniu do zmiennego górotworu, eksploatacja wodna kruszyw żwirowo-piaskowych, ogumienie kół pojazdów roboczych – budowa i zastosowania, Wybrane problemy bezpieczeństwa eksploatacji maszyn podstawowych w kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego.
Krótsze szkolenia dla operatorów maszyn, Przygotowania do SGO 2017, Sposób na wykorzystanie odpadów powydobywczych wg IMBiGS, NFOŚiGW przeciwdziała negatywnym oddziaływaniom kopalń na środowisko, KOMEKO 2017 już w marcu.
Przedstawiono aktualny stan wydobycia i produkcji kruszyw naturalnych i zachodzące w ostatnich latach zmiany regionalne. Niestety ubiegły rok nie był pomyślny dla budownictwa i producentów kruszyw. Rok 2017 nie zapowiada się dużo lepiej, szczególnie dotyczy to pierwszego półrocza, drugie półrocze powinno być korzystniejsze dzięki oczekiwanemu rozpoczęciu na większą skalę budowy nowych dróg krajowych i samorządowych współfinansowanych ze środków unijnych z transzy 2014-2020.
Przedsiębiorcy prowadzący wydobycie kruszyw i surowców do ich produkcji prędzej czy później muszą się zmierzyć z zagadnieniem odpowiedniego zagospodarowania terenu po tej działalności, potocznie nazywanym rekultywacją.
Producent kruszyw mineralnych (m.in. żwirów płukanych i mieszanek piaskowo-żwirowych) oraz bazaltowych, wytwórca oraz sprzedawca piasków suszonych, a także suchych zapraw budowlanych – tym razem redakcja „Kruszyw” odwiedziła firmę Kruszywa Polskie S.A.
W artykule przedstawiono pozycję Australii na światowym rynku górniczym oraz przykłady, wyniki produkcyjne i stosowane technologie w wybranych kopalniach odkrywkowych wizytowanych podczas wyjazdu technologicznego pracowników Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W artykule omówiono różne metody badań właściwości fizykomechanicznych skał i kruszyw mineralnych. Podano przykładowe wyniki badań skał i kruszyw prowadzonych w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Porównano wyniki poszczególnych badań i wskazano na zależności występujące pomiędzy nimi. Wskazano na przydatność wyników badań w ocenie właściwości produktów, jak i przy doborze urządzeń przeróbczych.
Eksploatacja selektywna złóż jest skutkiem zmiennego górotworu, wymagań odbiorców, jak i sezonowości pracy powodowanej warunkami klimatycznymi. Stosowanie eksploatacji selektywnej prowadzi do zmiany organizacji pracy w kopalni i zmniejsza ogólną wydajność.
Wydobywanie kruszyw spod lustra wody w Polsce kształtuje się dziś na poziomie 75%. Niejednolite warunki geologiczno- -górnicze podczas eksploatacji wymuszają stosowanie różnych technik i technologii wydobycia. Jednak postęp cywilizacyjny sprawia, że maszyny i urządzenia ulegały i wciąż ulegają ciągłym udoskonaleniom, mającym wpływ na poprawę technicznych możliwości. Ich różnorodność, a także wady i zalety sprawiają, że warto przyjrzeć się im bliżej.
Artykuł przedstawia wyniki badań procesowych przesiewaczy bębnowych o niejednakowej średnicy bębna sitowego. Maszyny tego typu powinny być przeznaczone do przesiewania materiałów drobno i bardzo drobno uziarnionych. Materiały takie są trudne do klasyfikacji w typowych, powszechnie stosowanych maszynach przesiewających.
W artykule przedstawiono zasady konstrukcji i budowy podwozi kołowych ogumionych stosowanych w maszynach roboczych pracujących w kopalniach. Opisano szczegółowo budowę opon i ich bieżników oraz warunków, w jakich mogą pracować. Opisano także budowę i konstrukcje łańcuchów ochronnych, w które może być wyposażane podwozie maszyny samojezdnej pracującej w kopalni.
Efektywne i bezpieczne wykorzystanie maszyn podstawowych ma kapitalne znaczenie dla efektywności megaprocesów wydobywania węgla brunatnego w kopalniach odkrywkowych. Ze względu na charakterystyczne cechy tych megaprocesów oraz wysokie nakłady i długie cykle inwestycyjne decyzje o doborze maszyn do układu technologicznego muszą być zawsze dobrze przygotowane we wszystkich istotnych aspektach.
Tekst stanowi kontynuację rozważań zapoczątkowanych artykułem Kopalnie w zamkniętym kole („Kruszywa”, 4/2016, s. 75-77). Przedstawiono w nim aktualnie obowiązujące procedury w zakresie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o lokalizacji nowej kopalni, ze szczególnym uwzględnieniem polityki informacyjnej, która w obecnej postaci przyczynia się do powstania tzw. konfliktu danych. W tym kontekście zaproponowano i przedyskutowano rozwiązania mogące łagodzić ten podtyp konfliktu, minimalizując możliwość jego przeistoczenia się w inne rodzaje, w szczególności konflikt relacji. Inne sposoby zostaną opisane w kolejnym numerze czasopisma.
Od 29 września do 1 października 2016 r. ponad 400 zagranicznych dealerów i klientów zjechało do siedziby RM w Linzu, aby zapoznać się z nowościami RM oraz wymienić się wiedzą i doświadczeniem.
Od 28 do 30 września 2016 r. w Szczyrku odbyła się jedenasta edycja konferencji naukowo-technicznej ELGOR, zorganizowana przez Poltegor Instytut oraz firmę Siemens pod auspicjami Ministerstwa Energii, Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Za nami niezwykle udana 8. edycja Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych oraz 7. edycja Międzynarodowych Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance (5-6 października 2016 r.). Po raz kolejny pobito rekord frekwencji, zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających.
19-21 października 2016 r. w Luboniu k. Poznania odbyło się XXXV Seminarium Techniczne PSWNA. Spotkanie branżowe zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych i objęte honorowym patronatem ministra infrastruktury i budownictwa. 19-21 października 2016 r. w Zakopanem odbyła się XXIII Konferencja „Popioły z energetyki”, organizowana każdego roku przez Polską Unię Ubocznych Produktów Spalania. Konferencja ta jest najważniejszym wydarzeniem branży w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów spalania (UPS) oraz sektora energetyki.
10-12 października 2016 r. odbyła się organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Cementu Konferencja Dni Betonu. Patronat nad konferencją objęli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
16-18 listopada 2016 r. w Zakopanem Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk zorganizował już XXVI konferencję z cyklu „Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi”. Konferencja została objęta patronatem Ministra Energii oraz Głównego Geologa Kraju. Patronat medialny nad konferencją pełniło pismo „Kruszywa”.