W numerze: eksploatacja koparek wielonaczyniowych i zwałowarek, kruszywa z materiałów odpadowych w betonie oraz usuwanie zwiercin w skalnym górnictwie odkrywkowym. W wydaniu także o sezonowości w technologii produkcji, transporcie, składowaniu i sprzedaży kruszyw naturalnych oraz relacja z I Spotkania Branżowego zorganiozwanego przez magazyn KRUSZYWA!
Drugie Mistrzostwa Świata Braci Górniczej w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie, 30 lat kopalni Glensanda, ofensywa inwestycyjna na drogach i kolei.
16 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie nowego ciągu technologicznego kruszyw łamanych w Kopalni Granitu Rogoźnica II należącej do firmy Colas Kruszywa. Po dziesięciu miesiącach prace modernizacyjne dobiegły końca.
Kruszywa niewątpliwie stanowią materiał, który można określić mianem sezonowego. Dominujący czas pod względem produkcji, sprzedaży i stosowania to okres od początku kwietnia do końca września. Ma to oczywiście związek z sezonowością branży budowlanej, której kruszywa stanowią nieodłączny element.
Artykuł jest propozycją metodyczną ilościowej oceny ciągów technologicznych kruszyw zależnie od sposobu połączeń jego elementów. Przedstawiono algorytm obliczeń prawdopodobieństwa pracy całego układu zależnie od sposobu połączeń w funkcji prawdopodobieństwa pracy każdego z elementów. Praca może mieć zastosowanie przy porównywaniu układów między sobą, a także przy ocenie pracy układów w kolejnych latach eksploatacji.
W artykule przedstawiono charakterystykę i podstawowe efekty stosowania kruszyw z różnych materiałów odpadowych, mających potencjał zastosowania jako zamiennik części kruszywa naturalnego w betonie do zastosowań konstrukcyjnych.
Artykuł prezentuje właściwości i zastosowanie lekkich kruszyw CERTYD, które są kruszywem sztucznym, popiołoporytowym, produkowanym według nowej technologii, wyróżniającej się innowacyjnym procesem spiekania popiołów powstałych w procesie spalania węgla kamiennego.
Pozyskiwanie kruszyw metodą odkrywkową wiąże się z koniecznością wydobycia i przemieszczenia często tysięcy ton nadkładu w skali roku. Całość tych prac wykonują maszyny. Jednak problem stanowi ich wiek, który jest dosyć zróżnicowany.
W artykule przedstawiono reguły rządzące procesem przepływu powietrza podczas pracy wiertnicy drążącej otwory strzałowe w górnictwie skalnym. Szczególną uwagę zwrócono na wypływ zwiercin z dna otworu wiertniczego. Podano podstawowe równania i zależności opisujące ten proces. Rezultaty analizy zaprezentowano w postaci nomogramu. Umożliwia on wstępny dobór parametrów przepłuczki powietrznej tak, aby usuwanie z dna otworu i wynoszenie zwiercin na powierzchnię było możliwie najefektywniejsze.
Efektywne i bezpieczne wykorzystanie maszyn podstawowych ma kapitalne znaczenie dla efektywności megaprocesów wydobywania węgla brunatnego w kopalniach odkrywkowych. Ze względu na charakterystyczne cechy tych megaprocesów oraz wysokie nakłady i długie cykle inwestycyjne, decyzje o doborze maszyn do układu technologicznego muszą być zawsze dobrze przygotowane we wszystkich istotnych aspektach.
W artykule podjęto temat wodnej rekultywacji wyrobiska po eksploatacji piasku. Gotowy zbiornik niewypełniony wodą zarósł w wyniku sukcesji naturalnej. Obecny stan roślinności poddaje w wątpliwość zasadność realizacji przyjętego kierunku rekultywacji. Przedstawiono stan formalny i faktyczny obiektu, akcentując inwentaryzację przyrodniczą. Podkreślono wysokie walory krajobrazowe na tle otaczających terenów. Zaproponowano zmianę sposobu rekultywacji z wykorzystaniem istniejących wartości przyrodniczych.
Artykuł omawia problem konfliktów społeczno-środowiskowych wokół górnictwa kruszyw w nawiązaniu do popularnej klasyfikacji konfl iktów Moore’a. Wskazano, że każdy indywidualny przypadek ma złożone przyczyny i strukturę, na którą składają się przede wszystkim: konflikt przeciwstawnych wartości i interesów, nierozwiązany konflikt danych przeistacza się łatwo w konflikt relacji, a na wszystko nakłada się konflikt strukturalny wynikający z obowiązującego prawa.
8-9 września w Brennej przedstawiciele branży kruszyw – przedstawiciele kopalń kruszyw, producenci kruszyw alternatywnych, a także reprezentanci firm świadczących usługi okołogórnicze – wzięli udział w spotkaniu branżowym pt. „Aktualne problemy branży kruszyw – zagrożenia i oczekiwania”. Organizatorem spotkania był magazyn „Kruszywa”, a partnerami były firmy: Powers Maszyny (partner główny), Budkrusz, RDK Projekt, Magotteaux i Nord Napędy.
14-17 czerwca 2016 r. w Solinie odbył się XVII Ogólnopolski Kongres Zarządców Dróg Powiatowych zorganizowany przez Krajową Radę Zarządców Dróg Powiatowych oraz Konwent Dyrektorów Zarządów Dróg Powiatowych Województwa Podkarpackiego. W tegorocznej konferencji wzięło udział prawie 300 osób.
11-16 września br. w Krynicy-Zdroju odbyła się już 62. edycja Konferencji Naukowej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB. Jak co roku, zgromadziła na południu Polski wielu specjalistów – w konferencji wzięło udział blisko 500 osób. Organizatorem konferencji był Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
14-16 września br. w Kudowie-Zdroju odbyła się XXI Jesienna Szkoła Naukowa pt. „Podstawowe Problemy Transportu Przenośnikowego”. Organizatorem konferencji jest Zakład Systemów Maszynowych Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
15-16 września br. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się pierwsze Górnicze Forum Ekonomiczne. Organizatorami konferencji były: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: minister energii Krzysztof Tchórzewski, rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN prof. Wacław Dziurzyński.