W numerze: branża kruszyw a Europejska Polityka Surowcowa, wozidła sztywnoramowe, rekultywacja terenów pokopalnianych. W wydaniu także o właściwościach i zastosowaniu CERTYDU - lekkiego kruszywa sztucznego oraz wywiad z prezesem PZPK, Aleksandrem Kabzińskim.
Konferencja 200 lat górnictwa państwowego w Polsce, rozmowy na poziomie 308 w Piławie Górnej oraz Biała księga ochrony złóż kopalin.
O bieżącej działalności i trwających inicjatywach PZPK, obecnej sytuacji w branży kruszyw oraz prognozach na kolejne lata w kontekście zarówno zapotrzebowania na kruszywa, jak i cen kruszyw w rozmowie z Marleną Machurą mówi prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw Aleksander Kabziński.
Problemy ochrony zasobów kopalin w celu zapewnienia możliwości ich gospodarczego wykorzystania obecnie i w przyszłości są znane i dyskutowane od wielu lat. W dyskusjach tych podkreślana jest potrzeba ich ochrony jako nieodnawialnych zasobów środowiska przyrodniczego o limitowanej ilości i położeniu w przestrzeni.
Niniejszy artykuł poświęcony jest przedstawieniu dokumentów planistycznych oraz omówieniu wpływu wynikających z nich ustaleń na treść zgód administracyjnych wymaganych do eksploatacji kopalin.
Artykuł prezentuje zastosowania oraz ograniczenia w zastosowaniu technik urabiania skał blocznych przy pomocy materiałów wybuchowych, m.in. metodę fińską oraz metodę klasyczną.
10 listopada 2015 roku nastąpiło przekazanie kopalni wapienia Lhoist Bukowa kolejnej maszyny – tym razem do rodziny maszyn dołączyło wozidło sztywnoramowe HD405-7.
Firma Asbud już po raz kolejny dostarczyła nowe maszyny do kopalni żwiru. Tym razem redakcja magazynu „Kruszywa” odwiedziła firmę Markopolo Marek Wojtera, która działa w branży już od kilku lat.
W artykule przedstawiono wybrane grupy wozideł sztywnoramowych. Główny nacisk położono na największe wozidła. Opisano krótko historię ich powstania i rozwoju. Podano ich cechy charakterystyczne i podstawowe dane techniczne.
W artykule przedstawiono sposoby modelowania silników indukcyjnych, sprzęgieł podatnych i hydrokinetycznych oraz przekładni zębatych wykorzystywanych w układzie napędu przenośnika taśmowego. Uwzględniono bezpośrednie załączanie silników do sieci zasilającej, jak również wykorzystanie SOFT-START oraz przemiennika częstotliwości. Zaprezentowano przykładowe przebiegi rozruchowe uzyskane z wykorzystaniem rozbudowanego matematycznego modelu przenośnika taśmowego. Model taki umożliwia szczegółową analizę dynamiki urządzenia, sprawdzanie rozwiązań projektowych oraz badanie zjawisk zachodzących w przenośniku.
Artykuł prezentuje założenia europejskiej strategii zrównoważonego gospodarowania zasobami, która kładzie spory nacisk na pełne wykorzystanie surowców wtórnych, a także omawia obecny stan zasobów surowców, a także nowe źródła surowców do produkcji kruszyw w Polsce.
Artykuł przedstawia właściwości (geometryczne, fizyczne i chemiczne) oraz możliwości zastosowania lekkiego kruszywa sztucznego – CERTYDU. Kruszywa te mają wiele zalet pozwalających na użycie ich w szerokim spektrum zastosowań. Przede wszystkim są bezpiecznym wyrobem budowlanym dla ludzi i środowiska. Ponadto dzięki swoim właściwościom CERTYD może całkowicie zastąpić kruszywo naturalne w wielu zastosowaniach, m.in.: betonach konstrukcyjnych, prefabrykacji, drogownictwie.
Artykuł prezentuje możliwości zastosowania kruszyw naturalnych oraz przede wszystkim kruszyw alternatywnych w drogownictwie. Przedstawia zapotrzebowanie na kruszywa niezbędne do modernizacji i budowy nowoczesnej sieci dróg w Polsce, rodzaje odpadów przemysłowych wykorzystanych w drogownictwie oraz doświadczenia zagraniczne.
Artykuł opisuje udaną rewitalizację terenów pozostałych po kopalni łupków ilastych w Jaśle. Przedstawiono charakterystykę oraz stan obecny zrekultywowanego terenu, na którym powstały obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe oraz rekreacyjno-gospodarcze.
Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE 2015” odbyły się 8-11 września.
14-16 września 2015 r. we Wrocławiu odbył się III Polski Kongres Górniczy zorganizowany przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Patronat honorowy nad Kongresem objęli wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
20-25 września 2015 roku w Krynicy-Zdroju odbyła się 61. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB. Organizatorem Konferencji był Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
21-23 października w Krynicy-Zdroju odbyła się XXII Konferencja „Popioły z energetyki”. Organizowane każdego roku przez Polską Unię UPS wydarzenie jest najważniejszym forum wymiany myśli, idei oraz doświadczeń dla firm prowadzących działalność w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów spalania oraz sektora energetyki.
7-9 października 2015 r. w Ustroniu odbyła się II edycja konferencji naukowo-technicznej pt. „Technika Strzelnicza w Górnictwie i Budownictwie”, która została zorganizowana przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie przy współudziale Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Strzałowych oraz Fundacji Nauka i Tradycje Górnicze.
7-9 października 2015 r. w Ustroniu odbyła się II edycja konferencji naukowo-technicznej pt. „Technika Strzelnicza w Górnictwie i Budownictwie”, która została zorganizowana przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie przy współudziale Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Strzałowych oraz Fundacji Nauka i Tradycje Górnicze.
10 lat wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i prognoz – 7-9 października 2015 r. we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa konferencja naukowo-techniczna ELGOR.
6-7 października 2015 roku w EXPO Kraków odbyły się 7. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Imprezie tradycyjnie już towarzyszyły Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance.
W Hotelu BOSS w Warszawie- Miedzeszynie 27-28 października 2015 r. odbyło się XXXIII Seminarium Techniczne PSWNA pt. „Zrównoważony rozwój a dobór innowacyjnych technologii drogowych”. Organizatorem Seminarium jest Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych. Patronat honorowy nad konferencją objęły Sejmowa Komisja Infrastruktury oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.