Urabianie skał w kopalniach odkrywkowych jako problem optymalizacyjny, temat w którym przedstawiono sposób i przykłady optymalizacji układu operacji urabiania MW – rozdrabiania wtórnego – załadunku – transportu – kruszenia wstępnego w kopalniach odkrywkowych. Parametrem sterującym jest jednostkowe użycie MW. Efekt rozdrabiania ma wpływ na wydajność i koszty realizacji operacji technologicznych oraz koszty produkcji górniczej.
W artykule autorzy porównali właściwości dolomitów diploporowych oraz dolomitów kruszconośnych. Parametry fizyczno-mechaniczne dolomitów kruszconośnych, takie jak: wytrzymałość na ściskanie, gęstość pozorna, nasiąkliwość, porowatość całkowita, mrozoodporność, są bardziej korzystne w porównaniu z dolomitami diploporowymi. Przemawia to za stosowaniem dolomitów kruszconośnych ze złoża „Libiąż” do produkcji kruszyw łamanych do betonu.
Prawie niezauważalnie, powoli, ale systematycznie, skały budujące masywy górskie ulegają wietrzeniu. Pod wpływem zmian temperatury, działalności wody i innych czynników utwory te ulegają dezintegracji, a ich odkruszone fragmenty przemieszczają się w dół stoków i dostają do koryt rzecznych. W artykule autor omawia zagadnienia prawne oraz technologie eksploatacji kruszyw z koryt rzek.
Niniejszy artykuł jest wprowadzeniem do cyklu artykułów dotyczących zagadnień eksploatacji skał wapiennych w zakładzie górniczym spółki WKG Trading Sp. z o.o. Różnorodne uwarunkowania środowiskowe złóż „Raciszyn I” i „Raciszyn II” oraz szeroka gama produktów oferowana przez spółkę generują szereg zagadnień inżynierskich, które należy rozwiązać, aby eksploatacja prowadzona była bez zakłóceń i przy wykorzystaniu optymalnych metod wydobycia.
Działalność polegająca na wydobywaniu kopalin, bez względu na rodzaj eksploatacji oraz wielkości wydobycia, wiąże się zawsze z negatywnym wpływem na środowisko przyrodnicze. Dlatego ważne jest, aby na etapie przeprowadzanej oceny oddziaływania na środowisko zaproponować rozwiązania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na elementy przyrodnicze w obrębie i w bezpośrednim sąsiedztwie wydobywanego złoża.
W artykule przedstawiono zagadnienia procesu zużycia taśm z linkami stalowymi i możliwości implementacji diagnostyki technicznej i monitorowania do oceny ich stanu. Te działania diagnostyczne znajdują swoje uzasadnienie w procesach zużycia tej struktury mechanicznej od chwili zainstalowania aż do momentu jej likwidacji. Jest to podstawą do racjonalnej eksploatacji taśm i do budowy nowoczesnych diagnostycznych systemów eksploatacji.
W artykule zaprezentowano wykorzystanie powietrznych stołów koncentracyjnych do otrzymywania substytutów kruszyw metodą odkamieniania (z ang. deshaling), polegającą na wydzielaniu z surowego urobku węglowego czystych ziaren kamienia.
Niniejszy artykuł jest aktualizacją pracy, która ukazała się na łamach „Górnictwa i geologii” w roku 2009. Omówione zostały w niej dostępne na światowym rynku rodzaje oprogramowania komputerowego wraz z przykładami jego zastosowania, m.in. w modelowaniu struktur geologicznych, obliczaniu zasobów, projektowaniu kopalń. Zaprezentowane przykłady stanowią reprezentatywny fragment zbioru narzędzi, które z coraz większym powodzeniem wykorzystywane są w rozwiązywaniu różnorodnych zagadnień geologiczno-górniczych.
W artykule przedstawiono sposób i przykłady optymalizacji układu operacji urabiania MW – rozdrabiania wtórnego – załadunku – transportu – kruszenia wstępnego w kopalniach odkrywkowych. Parametrem sterującym jest jednostkowe użycie MW. Efekt rozdrabiania ma wpływ na wydajność i koszty realizacji operacji technologicznych oraz koszty produkcji górniczej. Na przykładzie analizy rzeczywistego układu kopalni granitu pokazano wartość takich analiz na etapie negocjacji ceny usługi robót wiertniczo-strzałowych.
11-15 marca w Kudowie- Zdroju odbyło się coroczne spotkanie, organizowane w tym roku przez Instytut Geotechniki i Hydrotechniki Politechniki Wrocławskiej. Konferencja ta została zapoczątkowana przez prof. Z. Gergowicza i od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród przedstawicieli świata nauki, jak i przemysłu.
W dniach 21-22 marca 2013 roku odbyła się druga edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego, organizowana przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego AGH w Krakowie. Od dwóch lat Szkoła kojarzona jest z hasłami: „praktyczna strona wiedzy” oraz „dobre praktyki w górnictwie”.
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa we Wrocławiu, wspólnie z Instytutem Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, już po raz trzynasty zorganizował naukowo-techniczną konferencję, która poświęcona została problematyce górnictwa kopalin skalnych. Konferencja odbyła się w dniach 24-26 kwietnia w Kudowie-Zdroju.
W dniach 21-24 maja w Kielcach odbyły się XIX Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA 2013. W wydarzeniu udział wzięło ponad 400 firm i instytucji działających na rynku budownictwa drogowego. Targom towarzyszyły także liczne debaty, w tym Salon Kruszyw, organizowany przez IMBiGS.
W dniach 3-5 czerwca 2013 r. w Ustroniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa IPOEX 2013, pt. „Materiały wybuchowe. Badania – Zastosowanie – Bezpieczeństwo”, zorganizowana przez Instytut Przemysłu Organicznego i firmę JAKUSZ Bogdan Jakusz Sp. z o.o.
17 maja br. w kopalni HeidelbergCement w Folwarku odbyło się przekazanie koparki gąsienicowej Komatsu PC1250. Zgromadzeni goście mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy maszyn Komatsu z parku maszynowego firmy HeidelbergCement.