Temat wydania: transport kruszyw, korzyści, aspekty i możliwości. W wydaniu: korzyści z dystrybucji kruszyw przy wykorzystaniu transportu wodnego śródlądowego, wybrane aspekty użytkowania przenośników taśmowych, transport bloków skalnych oraz wpływ transportu na jakość kruszyw. Polecamy raport o innowacyjności w szkoleniu operatorów maszyn w IMBiGS.
Drogowy transport towarów ma w Polsce dosyć ugruntowaną pozycję. Pomimo aktualnych spowolnień, spowodowanych niestabilnością na europejskich i światowych rynkach, wydaje się, iż żadna z pozostałych gałęzi transportu nie jest w stanie mu zagrozić. Dotyczy to zarówno przewozów wielkogabarytowych, jak i drobnicy. Niestety, transport samochodowy napotyka na co dzień na wiele barier, będących wynikiem zaniedbań infrastrukturalnych lub niejasno sformułowanego prawa, odnoszącego się głównie do ruchu pojazdów ciężarowych.
Wykorzystanie odpadu przemysłu energetycznego, jakim jest popiół lotny pochodzący ze spalania innych paliw niż węgiel, wymaga oceny jego właściwości użytkowych. W artykule zaprezentowano wyniki badań nad wpływem popiołu lotnego ze współspalania węgla kamiennego i biomasy drzewnej na wybrane właściwości betonu, decydujące o jego przydatności jako materiału konstrukcyjnego.
Celem projektu, sponsorowanego przez firmę Lafarge, było sprawdzenie możliwości prawnych i technologicznych zastosowania kruszywa wypełniającego powstałego przy odpylaniu kruszyw naturalnych drobnych. Kruszywem wzorcowym miało być kruszywo powstałe w nowym zakładzie w kopalni Radkowice, przy wykorzystaniu jednej z najnowocześniejszych instalacji odpylających w kraju.
Powstawanie i stosowanie kruszyw oznacza konieczność ich przemieszczania. Przemieszczanie na etapie produkcji jest tak samo ważne, jak transport gotowych wyrobów. Zapewnienie odpowiednich warunków transportu wpływa na jakość kruszywa dostarczanego do klienta. Na tym etapie bardzo łatwo doprowadzić do tego, że kruszywo, które w chwili załadunku było pełnowartościowym wyrobem, po rozładunku okaże się wyrobem nieprzydatnym.
W niniejszym artykule autor prezentuje zalety przenośników taśmowych, które dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii świetnie sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach zakładów przemysłu surowcowego.
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego od ponad 60 lat zajmuje się działalnością związaną ze szkoleniem operatorów maszyn budowlanych i drogowych w Polsce. W niniejszym materiale przedstawiono szczegóły działalności Ośrodka Szkolenia Operatorów Maszyn, działającego w ramach Zakładu Kształcenia Ustawicznego IMBiGS.
W artykule przedstawiono wyniki doraźnych i długotrwałych badań laboratoryjnych betonów na kruszywach z recyklingu (BKR), o wytrzymałościach na ściskanie w przedziale od 40 MPa do 110 MPa, z różnym udziałem kruszyw z recyklingu (tylko grube lub grube i drobne). Betony pierwotne, z których pozyskiwano kruszywa wtórne, w wieku kilkunastu lat były wykonane na różnych kruszywach (otoczakowe – w przewadze kwarcyt, granit, bazalt).
Artykuł jest kontynuacją zagadnień zawartych w poprzednich artykułach dotyczących wydobywania skał blocznych w Polsce i na świecie. Materiał podzielono na części z uwagi na duży zakres tematyczny. Niniejszy artykuł dotyczy metod transportu bloków skalnych, a szczególnie metody zasad wyboru ładowarek kołowych do wywozu bloków skalnych o określonej masie. Treść artykułu wzbogacona jest o zdjęcia z transportu bloków skalnych.
O roli i funkcji regionu surowcowego w gospodarce kraju decyduje w pierwszym rzędzie wielkość bazy surowcowej i jej jakość, ale też wzajemne rozmieszczenie regionów względem siebie, względem odbiorców, a także istniejąca infrastruktura przestrzenna regionu, jego walory przyrodnicze, kulturowe, kształcące. Wszystko to sprawia, że funkcja i rola regionów surowcowych jest wynikiem wielu zgodnych lub wykluczających się przyczyn. Niniejsze opracowanie wykonano na przykładzie regionów południowej Polski.
Znaczna część wytwarzanych obecnie kruszyw powstaje poprzez stosowanie jako surowca odpadów. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność muszą przestrzegać przepisów ustalających zasady postępowania z odpadami. Niniejszy artykuł zawiera omówienie tych spośród nich, które, zdaniem autora, mają największy wpływ na wymienioną działalność.
W dniach 21-22 lutego br. w hotelu Sport w Bełchatowie odbyła się XVI edycja Forum Górnictwa Skalnego organizowanego przez Wydawnictwo Mindigo, wydawcę czasopisma „Kopaliny”. W ramach Forum odbył się także II Otwarty Zjazd Stowarzyszenia Kopalń Odkrywkowych.