28 marca 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi wydała decyzję środowiskową dla odkrywki Złoczew, którą zamierza zbudować Elektrownia Bełchatów. Odkrywka w Bełchatowie uznawana jest za największą tego typu kopalnię w Polsce.

- To dobra wiadomość dla Elektrowni Bełchatów, największej w Europie elektrowni zasilanej węglem brunatnym o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ zasoby istniejącej kopalni będą się wyczerpywać – mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Decyzja środowiskowa otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.

- Opracowanie raportu środowiskowego to proces złożony i wielowątkowy. W procesie przygotowania całej dokumentacji brali udział eksperci branżowi, niezależne podmioty, jednostki naukowe i instytucje, ale przede wszystkim pracownicy Kopalni Bełchatów i centrali PGE GiEK. Wymagało to dużego nakładu pracy oraz czasochłonnych i wielokierunkowych uzgodnień i analiz – tłumaczy Marian Rainczuk, dyrektor kopalni węgla brunatnego Bełchatów.

Jak podaje portal WNP.pl, uzyskanie koncesji planowane jest w trzecim kwartale 2018 r. Następnie konieczne będzie pozyskanie zgód korporacyjnych dla realizacji inwestycji.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić do uruchomienia odkrywki w Złoczewie. To istotne dla Elektrowni Bełchatów, w której około 2040 roku zabraknie paliwa z pobliskiej kopalni węgla brunatnego - mówił niedawno WNP.pl Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W latach 2032-35 będą się wyczerpywać obecnie eksploatowane złoża węgla brunatnego w Bełchatowie, więc prace nad eksploatacją złoża Złoczew musiałyby się rozpocząć jakieś cztery lata przed decyzją na temat tego, że Złoczew będzie rezerwuarem paliwa dla Bełchatowa. Więc decyzja o budowie odkrywki Złoczew może zapaść w 2024-25 roku.

Źródło: WNP.pl/ fot. Istock